Zesłanie Ducha Świętego

28 maja (Uroczystość Zesłania Ducha Świętego)

„Weźmijcie Ducha Świętego!”

Wracamy do niedzieli wielkanocnej. Pan Jezus tchnie, czyli chuchnie dziś na uczniów. Warto czasem głębiej odetchnąć tchnieniem Boga i pamiętać, że ono w nas jest. To Duch Święty! Wyklejamy dwunastu apostołów i unoszące się nad nimi płomyki – symbol obecności Ducha.

33

Zanim przeczytamy Ewangelię

Zesłanie Ducha Świętego było przez Pana Jezusa zapowiadane nie jeden raz. Uczniowie modlili się i czekali na ten moment, choć zupełnie nie wiedzieli jak to będzie… Tego dnia czytamy w Ewangelii, jak Jezus zapowiada te wydarzenia.


Czytamy Ewangelię

Słowa Ewangelii według świętego Jana:

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami. Przyszedł Jezus, stanął pośrodku, i rzekł do nich: ”Pokój wam!”. A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana.
A Jezus znowu rzekł do nich: ”Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: ”Weźmijcie Ducha Świętego. Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”. (J 20,19–23)


Rozmowa o Ewangelii

Ewangelia opisuje dzień Zmartwychwstania i ukazanie się Jezusa uczniom. Gdzie Pan Jezus pokazał się uczniom? Kiedy to było? W jaki sposób do nich przyszedł? Czy uczniowie się Go przestraszyli? Co Jezus im powiedział?

Co to znaczy „posyłać”? Czy zostaliśmy kiedyś gdzieś posłani? Po zakupy? Po książkę do drugiego pokoju? Gdzie Pan Jezus posyła apostołów? Po co?

A nas Pan Jezus też chce gdzieś posyłać? W zeszłym tygodniu Jezus powiedział do uczniów „idźcie i nauczajcie” – nie mamy siedzieć, ale iść. Dokąd? A gdzie posłał Jezusa Ojciec? Na ziemię! Tak samo my jesteśmy posłani do różnych ludzi na ziemi. Gdzie byliśmy dzisiaj, kogo spotkaliśmy? Duch Święty, którego daje nam Pan Jezus, będzie z nami. Zawsze możemy Go prosić o pomoc, szczególnie, jak jest nam ciężko. Jedną z takich trudnych rzeczy jest przepraszanie i przebaczanie. Prośmy Ducha Świętego, żeby nam pomagał sobie przebaczać.


Zajęcia plastyczne

„Weźmijcie Ducha Świętego!”

Z kolorowych kartek robimy figurki apostołów: zwijamy kartonik w rulon, sklejamy go taśmą, naklejamy specjalne oczka, włosy robimy z filców. Z kolorowych drucików robimy ręce, przeciągamy je przez rulonik. Wszyscy trzymają się za ręce – na znak pojednania. W maglownicy falujemy czerwoną kartkę – płomień Ducha Świętego i przyklejamy nad głowami apostołów.

materiały:

małe kolorowe kartki, kolorowe druciki, filce, „oczka”, kredki, czerwony cienki papier, maglownica do papieru, nożyczki, kleje, taśmy klejące jedno i dwustronne

33c33e33d33f

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s