Obietnica

14 maja (VI Niedziela Wielkanocna)

„Ojciec Pocieszyciela da wam”

Pan Jezus żegna się z uczniami i mówi, że jeśli Go miłują, to będą zachowywać Jego przykazania. Obiecuje też Pocieszyciela, którego przyśle im Ojciec. Zastanawiamy się, jak możemy wyrazić naszą miłość do Pana Jezusa. Robimy wycinankę, która przedstawia nas połączonych w serdecznym uścisku…

31

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy kiedyś ktoś dawał nam jakieś rady? Przykazywał, żebyśmy coś robili, albo czegoś nie robili, tak, żeby nic złego nam się nie stało. Czy na przykład nad morzem nie mówiono nam: nie wchodźcie do wody, kiedy nie ma z wami nikogo dorosłego?


Czytamy Ewangelię

Słowa Ewangelii według świętego Jana:

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania. Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze, Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie.
Nie zostawię was sierotami. Przyjdę do was. Jeszcze chwila, a świat nie będzie już Mnie oglądał. Ale wy Mnie widzicie, ponieważ Ja żyję i wy żyć będziecie. W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was.
Kto ma przykazania moje i zachowuje je, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie”. J 14,15–21


Rozmowa o Ewangelii

Scena ma miejsce w Wieczerniku. To miejsce, gdzie Pan Jezus jadł ostatnią wspólną kolację, czyli wieczerzę, z Apostołami. Jezus żegna się z uczniami, bo następnego dnia umrze i pójdzie do Ojca. Czy my się czasem z kimś musimy rozstać? Jak się wtedy czujemy?

Jezus pociesza uczniów. W jaki sposób? Kogo obiecuje? Nazywa tego Kogoś Pocieszycielem. Kto to może być? Duch Święty!

Jezus prosi uczniów, żeby zachowywali przykazania. Co to są przykazania? Czy znamy jakieś przykazanie? Jakie najważniejsze przykazanie zostawił nam Jezus? Żebyśmy się wzajemnie miłowali, tak jak On nas umiłował. Co to znaczy „miłować”? Jak można pokazać, że się kogoś kocha? Przytulić, pocałować. A może także coś zrobić dobrego dla kogoś? Albo zrobić coś, o co ktoś prosi?


Zajęcia plastyczne

„Ojciec Pocieszyciela da wam”

Z białych, specjalnie poskładanych kartek wycinamy grupę ludzi trzymających się za ręce – znak, że się kochają. Przyklejamy je na kolorowy papier, rysujemy buzie, robimy ubranka, na środku lepimy z plasteliny płomień – znak obecnego Ducha Świętego, Pocieszyciela. Wszyscy są razem dzięki Niemu.

materiały:

biały papier, kolorowe kartony, papiery ozdobne do zrobienia ubranek, trochę czerwonej plasteliny, kleje, nożyczki

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s