Owczarnia Pana Jezusa

30 kwietnia (IV Niedziela Wielkanocna)

 „A owce słuchają Jego głosu”

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy owcami, które nie bardzo wiedzą, dokąd iść i potrzebują dobrego pasterza. Lepimy z plasteliny owieczki i ustawiamy je w zagrodzie pod opieką pasterza. Kim jest nasz Pasterz?

29c

Zanim przeczytamy Ewangelię

Kto to jest złodziej? Jak się zachowuje? Czy działa jawnie, czy można go łatwo zobaczyć?


 Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Jana:

Jezus powiedział: „Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto nie wchodzi do owczarni przez bramę, ale wdziera się inną drogą, ten jest złodziejem i rozbójnikiem. Kto jednak wchodzi przez bramę, jest pasterzem owiec. Temu otwiera odźwierny, a owce słuchają jego głosu; woła on swoje owce po imieniu i wyprowadza je. A kiedy wszystkie wyprowadzi, staje na ich czele, a owce postępują za nim, ponieważ głos jego znają. Natomiast za obcym nie pójdą, lecz będą uciekać od niego, bo nie znają głosu obcych”.
Tę przypowieść opowiedział im Jezus, lecz oni nie pojęli znaczenia tego, co im mówił. Powtórnie więc powiedział do nich Jezus: „Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ja jestem bramą owiec. Wszyscy, którzy przyszli przede Mną, są złodziejami i rozbójnikami, a nie posłuchały ich owce. Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony – wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę. Złodziej przychodzi tylko po to, aby kraść, zabijać i niszczyć. Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości”. (J 10,1–10)


Rozmowa o Ewangelii

O kim na początku mówi Pan Jezus? O złodzieju – czy złodziej wchodzi do owczarni przez bramę, czy jakoś inaczej? A kto wchodzi przez bramę? Czy pasterz umie rozpoznać swoje owce? Jak je woła? Dlaczego owce nie poszłyby za złodziejem, jakby je zawołał? Po co przychodzi złodziej, a po co pasterz?

Czy Pan Jezus prowadził wykład o hodowli owiec? O kogo chodziło? Kto jest Dobrym Pasterzem? A owcami? Jak to się dzieje, że rozpoznajemy czyjś głos? Można spróbować z zamkniętymi oczami posłuchać głosu kogoś nieznajomego, a potem znajomego, żeby przekonać się, że znamy głos, którego często słuchamy.

A jak poznajemy głos Pana Jezusa? My możemy rozpoznać głos naszego Pasterza czytając Ewangelię, słuchając Jego słów, które wypowiada do nas w Ewangelii, rozpoznajemy Go po tym, co do nas mówi.


Zajęcia plastyczne

„A owce słuchają Jego głosu”

Każdy lepi z plasteliny i drewnianych kołeczków owieczkę. Ustawiamy wszystkie owce na zielonej łące z kartonu. Lepimy z plasteliny Pasterza, drzewa, kwiatki, strumień. Ogrodzenie owczarni robimy ze sznurka i kołków, drzewa z zielonej wełny.

materiały:

plastelina, kołeczki drewniane, zielony karton, sznurek, wełna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s