Niedziela Miłosierdzia Bożego

16 kwietnia (II Niedziela Wielkanocna)

„Pan mój i Bóg mój”

Jezus spotyka się z przestraszonymi uczniami, tylko Tomasza nie ma wtedy razem ze wszystkimi. Nie wierzy on w zapewnienia przyjaciół, że Jezus żyje! Malujemy go klęczącego przed Zmartwychwstałym, w momencie gdy spotyka Go kilka dni później.

27

Zanim przeczytamy Ewangelię

Po czym poznać, że oglądamy obraz przedstawiający Jezus Zmartwychwstałego? Po ranach na rękach, nogach i boku, zadanych Mu na krzyżu.


Czytamy Ewangelię

  • Słowa Ewangelii według świętego Jana

Było to wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia. Tam, gdzie przebywali uczniowie, drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami. Jezus wszedł, stanął pośrodku i rzekł do nich: ”Pokój wam!”. A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana.
A Jezus znowu rzekł do nich: ”Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: ”Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”.
Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: ”Widzieliśmy Pana!”.
Ale on rzekł do nich: ”Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę”.
A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł mimo drzwi zamkniętych, stanął pośrodku i rzekł: ”Pokój wam!”. Następnie rzekł do Tomasza: ”Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż ją do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym”.
Tomasz Mu odpowiedział: ”Pan mój i Bóg mój!”. Powiedział mu Jezus: ”Uwierzyłeś, bo Mnie ujrzałeś; błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”.
I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego. (J 20,19-31)


Rozmowa o Ewangelii

Którego dnia wydarzyła się pierwsza historia opisana przez św. Jana?

Co się stało? Jakimi słowami powitał Pan Jezus uczniów? Gdzie oni się znajdowali? Dlaczego byli zamknięci? Kogo się bali? Co pokazał Zmartwychwstały Pan swoim uczniom? Czego ślady tam było widać? Czy to, co Jezus dał uczniom można było zobaczyć, dotknąć, schować do kieszeni? Co to było? Kto to był? Duch Święty!

Pan Jezus ustanowił wtedy sakrament pokuty. Dał apostołom moc odpuszczania i zatrzymywania grzechów ludzi. Czy widzieliśmy kiedyś spowiadającego się człowieka? Ludzi czekających w kolejce do konfesjonału? Gdy ksiądz odpuszcza nam grzechy, tak naprawdę robi to sam Chrystus.

Którego z uczniów nie było wtedy w wieczerniku? Czy Tomasz uwierzył w opowieść kolegów? Co stało się 8 dni później? Czy Tomasz uwierzył, że Jezus żyje? Więcej! Uwierzył, że On jest Bogiem.


Zajęcia plastyczne

„Pan mój i Bóg mój”

Na białych kartkach malujemy farbami spotkanie Zmartwychwstałego Jezusa i Tomasza.

materiały:

biały papier, farby, pędzle

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s