Zmartwychwstanie

9 kwietnia (Wigilia Paschalna w Wielką Noc)

„Nie bójcie się”

Pan Jezus został ukrzyżowany, umarł i złożono Go do grobu. W niedzielę o świcie okazało się, że grób jest pusty! Rysujemy zdumione kobiety i anioła przy otwartym grobie i cieszymy się z nimi.

26

Zanim przeczytamy Ewangelię

W niektórych kościołach nocą, w innych w niedzielę o świcie, odprawiana jest uroczysta msza Zmartwychwstania Pańskiego. To początek długiego, radosnego okresu wielkanocnego.


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

Po upływie szabatu, o świcie pierwszego dnia tygodnia przyszła Maria Magdalena i druga Maria obejrzeć grób. A oto powstało wielkie trzęsienie ziemi. Albowiem anioł Pański zstąpił z nieba, podszedł, odsunął kamień i usiadł na nim. Postać jego była jak błyskawica, a szaty jego białe jak śnieg. Ze strachu przed nim zadrżeli strażnicy i podrętwieli jak umarli. Anioł zaś przemówił do niewiast: «Wy się nie bójcie! Bo wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział. Chodźcie, zobaczcie miejsce, gdzie leżał. A idźcie szybko i powiedzcie Jego uczniom: „Powstał z martwych i udaje się przed wami do Galilei. Tam Go ujrzycie”. Oto co wam powiedziałem». Pospiesznie więc oddaliły się od grobu z bojaźnią i wielką radością i biegły oznajmić to Jego uczniom. A oto Jezus stanął przed nimi i rzekł: «Witajcie». One zbliżyły się do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon. A Jezus rzekł do nich: «Nie bójcie się. Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech idą do Galilei, tam Mnie zobaczą».

Mt 28, 1-10


Rozmowa o Ewangelii

Jaki dzień musiał minąć zanim kobiety mogły pójść do grobu Jezusa? Dlaczego w szabat nie mogły? Jaki dzień był szabatem? Wtedy nie wolno Żydom wykonywać żadnych prac. Kto poszedł do grobu Jezusa? O jakiej porze dnia? Co się stało przy grobie? Jak wyglądał anioł? Czy strażnicy też go zobaczyli? Co usłyszały kobiety od anioła? Czy kobiety się przestraszyły? Na pewno tak, ale biegły z wielką radością. Kogo spotkały po drodze? Czy Jezus też im powiedział, żeby się nie bały? Wyobraźmy sobie, że idziemy na cmentarz położyć kwiaty na grobie bliskiego człowieka, a on siedzi na ławeczce i uśmiecha się do nas. Przestraszylibyśmy się, czy ucieszyli?


Zajęcia plastyczne

„Nie bójcie się”

Rysujemy kredkami opisaną w Ewangelii scenę: dwie niewiasty przy grobie, anioła stojącego przed niewiastami, żołnierzy „podrętwiałych”.

materiały: 

biały papier, kredki

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s