Przemienienie

5 marca (II niedziela Wielkiego Postu)

„Jezus przemienił się wobec nich”

Pan Jezus wie, że nadchodzi trudny czas dla Niego i dla Jego uczniów. Chce umocnić ich wiarę, więc zabiera ich na górę, gdzie ukazuje im się jako Boży Syn. Wyklejamy niezwykłą scenę Przemienienia Pańskiego.

21

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy zauważyliśmy jakieś zmiany w czasie Mszy świętej w Kościele? Inny kolor szat księdza, zamiast „Alleluja”– „Chwała Tobie, słowo Boże”, brak kwiatów przy ołtarzu.


Czytamy Ewangelię

-Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i brata jego Jana i zaprowadził ich na górę wysoką osobno. Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. A oto im się ukazali Mojżesz i Eliasz, którzy rozmawiali z Nim. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: „Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza”. Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: „To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie”. Uczniowie, słysząc to, upadli na twarz i bardzo się zlękli. A Jezus zbliżył się do nich, dotknął ich i rzekł: „Wstańcie, nie lękajcie się”. Gdy podnieśli oczy, nikogo nie widzieli, tylko samego Jezusa.
A gdy schodzili z góry, Jezus przykazał im, mówiąc: „Nie opowiadajcie nikomu o tym widzeniu, aż Syn Człowieczy zmartwychwstanie”. (Mt 17,1–9)


Rozmowa o Ewangelii

Czy Pan Jezus zabrał wszystkich apostołów na górę? Jak się nazywali ci, którzy z Nim poszli? Co się stało z Panem Jezusem, gdy weszli na górę? Kto pojawił się obok Niego? Kto to jest Mojżesz? A kto to Eliasz? To prorocy z dawnych czasów, żyli kilkaset lat wcześniej… Czy oni nie byli już dawno pochowani w grobach? Czy uczniowie wtedy się przestraszyli?

Na jaki pomysł wpadł Piotr? Czy postawił namioty? Co się wtedy stało? Co powiedział głos z obłoku? Czy przypominacie sobie podobne słowa Pana Boga wypowiedziane wcześniej nad Panem Jezusem? Kiedy to było? W czasie Chrztu Pana Jezusa nad Jordanem.

Co się stało z apostołami, gdy rozległ się głos z nieba? Co powiedział do nich Pan Jezus, gdy ich dotknął? O co ich poprosił, gdy schodzili z góry?

Pan Jezus pokazał, że jest Bogiem. Czy my w to wierzymy?


Zajęcia plastyczne

„Jezus przemienił się wobec nich”

Na białych kartkach naklejamy górę – z wyrwanych „kamieni” z szarego papieru. Na górze z białej krepiny wyklejamy postacie Eliasza i Mojżesza, Jezus w srebrnej szacie, na dole 3 apostołów z kolorowych krepin, świetlisty obłok z brokatu.

materiały: 

biały i szary papier, kolorowa i biała krepina, brokat, kredki, nożyczki, kleje

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s