Jacy mamy być

19 lutego (VII Niedziela Zwykła)

„Daj temu, kto cię prosi”

Ciągle ktoś nas o coś prosi. A tak chciałoby się mieć trochę „świętego” spokoju i poleżeć na kanapie… Ale nie. Ten spokój wcale nie byłby święty. Rysujemy, jak spełniamy prośby.

17

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy często nas ktoś prosi o pomoc? O to, żeby mu coś zrobić, dać, pożyczyć? Co wtedy czujemy? Czy to lubimy? Czy chętnie pomagamy? Czy lubimy pożyczać? Czy chętnie się dzielimy z innymi?


Czytamy Ewangelię

-Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Słyszeliście, że powiedziano: «Oko za oko i ząb za ząb». A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie.
Słyszeliście, że powiedziano: „Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził”. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.
Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski”. Mt 5,38-48


Rozmowa o Ewangelii

Dzisiaj Jezus mówi do nas bardzo trudne rzeczy.

Znowu przypomina prawo, jakie mieli Żydzi. Czy ktoś usłyszał jakąś zasadę? Np. „Oko za oko, ząb za ząb”. Co to może znaczyć? To znaczy, że jak ktoś ci podbije oko, to ty też masz prawo mu to zrobić. Czy Pan Jezus uważa, że to jest dobre prawo? Że można oddać jak ktoś cię uderzy. A jak wy uważacie?

Jezus mówi jeszcze o przykazaniu „Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swojego będziesz nienawidził”. Tak uważali dawniej Izraelici. I my też tak często uważamy, mimo, że Jezus mówi nam co innego. Kochamy swoich bliskich, prawda? A czy mamy jakieś osoby, których nie cierpimy? Jak można je kochać??? Kochać to nie znaczy, że będę je od razu lubił, ale spróbuję im nie okazywać niechęci oraz nie będę im źle życzył. I nie będę o nich źle mówił.

Czy bawimy się tylko z tymi, których lubimy? A gdyby tak spróbować przełamać takie „mury”, które między nami czasem stoją i podejść do tych, których nie lubimy…

Pan Jezus mówi, żeby dawać temu, kto cię prosi. Przypomnijcie sobie, czy ostatnio ktoś was o coś poprosił? Co wtedy zrobiliście?


Zajęcia plastyczne

„Daj temu, kto cię prosi”

Zastanawiamy się, czy ostatnio nas ktoś o coś poprosił, rysujemy to kredkami.

materiały: 

biały papier, kredki

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s