Powołanie uczniów

22 stycznia (III Niedziela Zwykła)

„Zostawili łodzie i poszli za nim”

Pan Jezus mówi o łowieniu. Ale nie ryb, tylko ludzi! Ciekawe, co myślą sobie czterej rybacy, gdy słyszą te dziwne słowa. Jednak chyba przeczuwają, że Mistrzowi chodzi o coś naprawdę ważnego, skoro zostawiają swoje łodzie i sieci i idą za Nim. Wyklejamy porzucone łódki i sieci na brzegu jeziora.

12.jpg

Zanim przeczytamy Ewangelię

Kto z nas łowi ryby? Czego potrzeba, żeby złowić rybę? Przygotowania – sprzętu i wiedzy o rybach i łowieniu, wyprawienia się w miejsce, gdzie ryby mogą być. No i najważniejsze – cierpliwości. Niezałamywania się, jak się długo nic nie złapie. A jak się czuje wędkarz, jak wreszcie wyciągnie rybę? Super!


Czytamy Ewangelię

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Gdy Jezus przechodził obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał dwóch braci, Szymona, zwanego Piotrem, i brata jego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich: „Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi”. Oni natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim. A gdy poszedł stamtąd dalej, ujrzał innych dwóch braci, Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego Jana, jak z ojcem swym Zebedeuszem naprawiali w łodzi swe sieci. Ich też powołał. A oni natychmiast zostawili łódź i ojca i poszli za Nim. I obchodził Jezus całą Galileę, nauczając w tamtejszych synagogach, głosząc Ewangelię o królestwie i lecząc wszelkie choroby i wszelkie słabości wśród ludu. Mt 4,18-23


Rozmowa o Ewangelii

Czy Pan Jezus nad jeziorem spotkał płetwonurków? Jakie to było jezioro? Jak mieli na imię pierwsi rybacy, do których podszedł Jezus? Czy byli spokrewnieni między sobą? Jaką dziwną rzecz powiedział im Jezus? Czy ludzi łowi się siecią? Co to może znaczyć? Ilu rybaków siedziało w następnej łodzi? Jak się nazywali? Czy wszyscy trzej dołączyli do Jezusa? Nie, najstarszy został.

Ci czterej rybacy: Piotr, Andrzej, Jakub i Jan stali się pierwszymi apostołami – najbliższymi uczniami Pana Jezusa. Chodzili z Nim wszędzie, słuchali jak nauczał, patrzyli jak uzdrawiał. Potem jego naukę przekazywali dalej. Łowili ludzi. Tak jak wędkarz – byli przygotowani przez Pana Jezusa, szli tam, gdzie mogli spotkać ludzi i byli cierpliwi. Bo nie każdy od razu chciał się dać złowić. Ale co za radość, gdy wreszcie zyskiwali kolejnego ucznia Jezusa! Wiele set lat później my też zostaliśmy złowieni. No i my też mamy łowić dla Pana Boga.


Zajęcia plastyczne

„Zostawili łodzie i poszli za nim”

Robimy dwie łódki z cienkiego kolorowego papieru techniką origami, przyklejamy na szarym papierze. Brzeg jeziora wyklejamy z niebieskiej krepiny, z porzuconych łódek zwieszamy sieci z siatki.

materiały:

kolorowe kwadratowe, cienkie kartki, szary papier, krepina niebieska, kleje, siatka (siatka z pasmanterii do pieczenia mięsa)

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s