Świadectwo Jana

15 stycznia (II Niedziela Zwykła)

„Oto Baranek Boży”

Dlaczego Jezus jest nazwany przez Jana Chrzciciela Barankiem? Przypominamy sobie historię wyjścia Izraelitów z Egiptu, które było poprzedzone przejściem Anioła Śmierci przez Egipt. Wyklejamy białego baranka – jak on ratował Żydów w Egipcie, tak Jezus przynosi ratunek nam.

11.jpg

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy bywa tak, że czegoś ważnego się dowiemy i po prostu nie możemy się doczekać, żeby podzielić się tą wiadomością z innymi? Przeczytamy dziś o jednym naszym znajomym, który dowiedział się czegoś niesamowitego i opowiada o tym ludziom.


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Jana:

Jan zobaczył Jezusa, nadchodzącego ku niemu, i rzekł: Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. To jest Ten, o którym powiedziałem: «Po mnie przyjdzie Mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie». Ja Go przedtem nie znałem, ale przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby On się objawił Izraelowi.
Jan dał takie świadectwo: Ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim. Ja Go przedtem nie znałem, ale ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: «Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego nad Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym».
Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym”. J 1,29-34


Rozmowa o Ewangelii

Jan Chrzciciel wskazuje na Jezusa, jak Go określa? Mówi, że to jest Baranek Boży. Czy to zwykły, mięciutki baranek? Nie! Dlaczego Jezus zostaje tak nazwany? To dłuższa historia. Izraelici od wieków ofiarowywali Bogu baranka na pamiątkę wyjścia z niewoli egipskiej.

A było to tak: dawno, dawno, temu Żydzi mieszkali jako niewolnicy w Egipcie i tęsknili za swoim wolnym krajem. Pewnej nocy, na polecenie Boga, każda żydowska rodzina zabiła baranka i pomazała jego krwią drzwi swoich domostw, dzięki czemu Anioł Śmierci ominął ich domy przechodząc przez Egipt. Egipcjanie tak przelękli się Anioła Śmierci, który zabił wielu z nich, że pozwolili Izraelitom wyjść z Egiptu, co oni zrobili natychmiast, jeszcze tej samej nocy. Izraelici na pamiątkę tego wydarzenia, co roku, w święto Paschy, zabijają baranki i spożywają je na uroczystej wieczerzy.

To jest niesamowite, że Jan od razu wiedział, nazywając Jezusa Barankiem, że Jezus będzie ofiarowany Bogu w święto Paschy – zabity tak samo, jak niewinne baranki w Egipcie! I dzięki Niemu wszyscy ludzie będą uwolnieni od śmierci. Staną się wolni.


Zajęcia plastyczne

„Oto Baranek Boży”

Na małych, kolorowych kartonikach wyklejamy z plasteliny baranka, złotą farbą malujemy aureolę.

materiały: 

sztywny kolorowy papier, ołówki, plastelina, złota farba, pędzle

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s