Chrzest Jezusa

8 stycznia (I Niedziela Zwykła)

„Ten jest mój Syn umiłowany”

Chrzest Jezusa przypomina nam o naszym chrzcie – to wtedy usłyszeliśmy pierwszy raz, że jesteśmy bardzo kochani przez Boga i że Mu się podobamy! Rysujemy Jezusa w wodach Jordanu.

10c.jpg

Zanim przeczytamy Ewangelię

Przypominamy sobie Jana Chrzciciela, czemu tak się go nazywa? Czy on chrzcił dzieci w kościele, tak jak teraz się chrzci? Kogo chrzcił? Po co był ten chrzest? Dla ludzi był to wyraźny znak, że chcą się nawrócić, umyć z grzechów. Na czyje przyjście Jan przygotowywał ludzi?


Czytamy Ewangelię

-Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus przyszedł z Galilei nad Jordan do Jana, żeby przyjąć chrzest od niego. Lecz Jan powstrzymywał Go, mówiąc: „To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie?” Jezus mu odpowiedział: „Pozwól teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe”. Wtedy Mu ustąpił. A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody.
A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego. A głos z nieba mówił: „Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie”. Mt 3,13-17


Rozmowa o Ewangelii

Kto przyszedł nad Jordan? Czy Jan chciał ochrzcić Pana Jezusa? Na początku nie. Dlaczego? Uważał, że Jezus nie potrzebuje chrztu, bo nie ma żadnych grzechów. Czy Pan Jezus go przekonał? Co stało się, gdy Jezus wyszedł z wody? Co powiedział głos z nieba? Czyj to był głos? To był głos Taty Jezusa, Boga Ojca, który mówił, że to jest jego kochany Syn!

Każdy człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga. On o wszystkich się troszczy i dla wszystkich stworzył świat.

Przez chrzest Bóg sprawia, że stajemy się do Niego podobni, tak jak dziecko do rodzica. Możemy się do Niego zbliżyć, jak dziecko do Taty i powiedzieć Mu „Ojcze nasz”. Pamiętajmy, że i o nas Bóg tak mówi: „To mój syn, moja córka – umiłowani, podobają mi się!”


Zajęcia plastyczne

„Ten jest mój Syn umiłowany”

Rysujemy scenę Chrztu. Na białych kartkach – Jezus i Jan Chrzciciel, woda z plastelinowych „kluseczek”, gołąbka Ducha Świętego wycinamy z brokatowego papieru. Możemy też wodę zrobić z papieru niebieskiego pofalowanego w maglownicy, zamiast kredek użyć flamastrów.

materiały:

Papier biały lub kolorowy, kredki, flamastry, plastelina, papier brokatowy

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s