Maryja, Boża Rodzicielka

1 stycznia (Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki)

„Maryja rozważała w sercu”

Dzisiaj mały Jezus ma 8 dni. Jest maleńkim chłopczykiem, którym Mama troskliwie się opiekuje, karmiąc Go, przewijając, usypiając… Jest pełna zdumienia dla tej niezwykłej tajemnicy, w której bierze udział. – Jak to jest możliwe? – zastanawia się. Kopiujemy ikonę Maryi, która rozważa w sercu Wcielenie Boga.

08a.jpg

Zanim przeczytamy Ewangelię

Pierwszy dzień nowego roku to uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, czyli Maryi. Urodziła ona Jezusa – człowieka, ale i Boga. Policzmy, ile dni minęło od Bożego Narodzenia – dokładnie osiem. Wtedy zgodnie z tradycją żydowską obrzezano Jezusa oraz nadano Mu imię.


Czytamy Ewangelię

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Pasterze pospiesznie udali się do Betlejem i znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie. Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli o tym, co im zostało objawione o tym Dziecięciu. A wszyscy, którzy to słyszeli, dziwili się temu, co im pasterze opowiadali. Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu. A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli, jak im to było powiedziane. Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał anioł, zanim się poczęło w łonie Matki. Łk 2,16-21


Rozmowa o Ewangelii

Kto przybył do Maryi i Jezusa po narodzeniu? Czy inni ludzie, którzy się dziwili opowieściom pasterzy, też przyszli? Nie wiemy. Nic o tym Ewangelia nie mówi. Czy Maryja też się temu wszystkiemu dziwiła? Jak o tym jest napisane? Że rozważała wszystko w sercu, to znaczy zastanawiała się. Co się stało osiem dni po narodzinach Jezusa? Jakie imię nadano chłopcu? Skąd Józef wiedział, że tak ma się nazywać dziecko, pamiętacie? Anioł powiedział Józefowi we śnie.

Czy nas też dziwią jakieś rzeczy? Czy dziwi nas to, że Bóg rodzi się w stajni? Dlaczego urodził się jako biedak? Czy zastanawiamy się nad tym? A może nas to w ogóle nic nie obchodzi?


Zajęcia plastyczne

„Maryja rozważała w sercu”

Na foliową koszulkę niezmywalnym flamastrem kopiujemy ikonę Matki Bożej – z albumu lub wydrukowaną z komputera. Gdy obrazek jest gotowy, wsuwamy do środka białą kartkę z narysowanym sercem.

materiały: 

reprodukcja ikony przedstawiającej Maryję z Dzieciątkiem, koszulki foliowe, cienkie flamastry niezmywalne, białe kartki, kredki lub flamastry

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s