Sen Józefa

18 grudnia (IV Niedziela Adwentu)

„Anioł Pański ukazał mu się we śnie”

Józef ma bardzo trudną decyzję do podjęcia… Całe szczęście, że zanim zrobi to, co sobie wykombinował, idzie spać. I wtedy śni mu się coś zupełnie niezwykłego! Rysujemy ten sen.

05a11a

Zanim przeczytamy Ewangelię

Liczymy, ile dni zostało jeszcze do Wigilii. W tym czasie czytamy o wydarzeniach, które miały miejsce niedługo przed narodzeniem Jezusa. Jedna z takich historii opowiada o św. Józefie. Kim był Józef?


 Czytamy Ewangelię

-Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienna za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem prawym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie.
Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: ”Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów”.
A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez proroka: Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy ”Bóg z nami”. Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie. Mt 1,18-24


Rozmowa o Ewangelii

Józef był mężem Maryi, ale jeszcze nie mieszkali razem – był wtedy taki zwyczaj, że po ślubie jeszcze przez rok małżonkowie byli jakby „narzeczonymi” i przygotowywali się dopiero do wspólnego życia. W związku z tym nie mogli jeszcze mieć dzieci.

Co to znaczy, że Maryja był brzemienna? Czy Józef był ojcem Tego Dziecka? Czy ucieszył się, że Maryja jest w ciąży? Chyba nie – mógł pomyśleć, że jakiś inny człowiek jest ojcem, a przecież tak być nie powinno. Dla Józefa to musiało być okropnie trudne! Co w związku z tym Józef wymyślił? Że oddali Maryję potajemnie, to znaczy nie będzie jej oskarżał wobec wszystkich, że ma dziecko nie ze swoim mężem. Chyba musiał Ją kochać, skoro tak wymyślił…

Czy od razu tak zrobił, czy najpierw poszedł spać? Co Mu się przyśniło? Zauważyliście, w jaki sposób Anioł nazywa Józefa? – synem Dawida. Dawid był królem żyjącym dawno temu. Bóg obiecał Dawidowi, że z jego potomstwa narodzi się Zbawiciel. A Józef, chociaż biedny, pochodził właśnie z tego rodu. Oto spełnia się obietnica Pana Boga – z rodu Dawida, czyli też Józefa, narodzi się za chwilę Zbawiciel. Anioł kazał nazwać synka Maryi Jezus, po hebrajsku Joszua, to znaczy Pan zbawia!

Czy Józef uwierzył Aniołowi, czy zrobił tak, jak we śnie powiedział Mu Anioł?

Jak myślicie, czy było to łatwe dla Józefa?

Dla nas też jest to dobra rada – zanim podejmiemy jakąś bardzo trudną decyzję, warto chwilę poczekać… a nawet się przespać.


Zajęcia plastyczne

„Anioł Pański ukazał mu się we śnie”

Na czarnych kartkach rysujemy śpiącego Józefa, kołdra i poduszka z szarego papieru, w chmurce, wyciętej z kolorowej kartki, rysujemy jego sen: Anioła i brzemienną Maryję.

materiały: 

czarny papier, nożyczki, kolorowe papiery, kredki.

p1080870p1080879p1080884

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s