Czuwajcie!

27 listopada (I Niedziela Adwentu)

„I wy bądźcie gotowi”

Zaczynamy Nowy Rok Liturgiczny! Nie ma fajerwerków jak w Sylwestra, za to Pan Jezus opowiada nam o potopie i Noem, który posłuchał Boga i dobrze się przygotował do nadchodzącej niesamowitej powodzi. Malujemy jego bezpieczną arkę pośród wzburzonych wód.

09e

Zanim przeczytamy Ewangelię

Opowiadamy historię Noego – o potopie i arce, którą Bóg kazał zbudować Noemu, aby uratował rodzinę i zwierzęta.


Czytamy Ewangelię

-Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus powiedział do swoich uczniów: ”Jak było za dni Noego, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego. Albowiem jak w czasie przed potopem jedli i pili, żenili się i za mąż wydawali aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki, i nie spostrzegli się, że przyszedł potop i pochłonął wszystkich, tak również będzie z przyjściem Syna Człowieczego. Wtedy dwóch będzie w polu: jeden będzie wzięty, drugi zostawiony. Dwie będą mleć na żarnach: jedna będzie wzięta, druga zostawiona.
Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie. A to rozumiejcie: Gdyby gospodarz wiedział, o której porze nocy złodziej ma przyjść, na pewno by czuwał i nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Dlatego i wy bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie”. Mt. 24, 37-44


Rozmowa o Ewangelii

Zaczęliśmy nowy rok liturgiczny okresem oczekiwania na Boże Narodzenie, czyli Adwentem. Jaką historię przypomina nam Pan Jezus? Dlaczego teraz, w Adwencie, przypominamy sobie Noego? Na co Jezus zwraca uwagę? Co teraz jest podobnego w naszym życiu do życia ludzi sprzed potopu? To, że zapominamy o Panu Bogu, o Jego przykazaniach. Wielu żyje tak, jakby Go wcale nie było.

Na co mamy czekać? Nie tylko na święta Bożego Narodzenia, kiedy przypominamy sobie urodziny Jezusa sprzed 2 tysięcy lat! Mamy czekać też na powtórne przyjście Syna Człowieczego. Kto to jest Syn Człowieczy? To Bóg – Człowiek. Jezus. Dlaczego mamy czuwać? No i jak czuwać? Rozglądać się bez przerwy? Nie! Czuwać, czyli robić uważnie to, co do nas należy – uczyć się, żyć w zgodzie w rodzinie, słuchać mamy i taty, pomagać innym, modlić się.

Tak jak Noe budował przez wiele lat ogromną łódź tam, gdzie nie było żadnej wody – bo przygotowywał się do tego, co ma się stać – my mamy przygotowywać się na przyjście Pana Jezusa. Ludzie śmiali się z Noego, pewnie pukali się w głowę patrząc na jego dziwaczne przygotowania. I z nas mogą się trochę śmiać, gdy staramy się robić to, o co prosi nas Bóg. Kiedy Pan Jezus znów przyjdzie, nastąpi koniec tego świata, który znamy, a początek nowego, wspaniałego. Będziemy bezpieczni!


Zajęcia plastyczne

„I wy bądźcie gotowi”

  1. Na czarnych papierach białą farbą malujemy arkę wśród potopu.
  2. Z ciemnych pasków papieru wycinamy fale i naklejamy na biały papier, arkę wycinamy z szarego papieru i naklejamy wśród fal.

materiały: 

czarny papier, biała farba, pędzle, woda; lub biały i szary papier, paski ciemnego papieru, nożyczki i klej

09f09d09b09a09gp1080782p1080788

 01

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s