Święto Chrystusa Króla

20 listopada (34 Niedziela Zwykła)

”To jest król żydowski”

To, o czym tym razem przeczytamy, nie mieści się w głowie. Król zamiast zasiadać na pięknym, złotym tronie – przybity jest do krzyża. Poddani – zamiast składać Mu hołd – drwią i naśmiewają się z Niego. Kopiujemy napis, jaki Piłat kazał umieścić nad krzyżem Jezusa, wierząc, że to jest najprawdziwsza prawda.

56d

Zanim przeczytamy Ewangelię

Ta niedziela ma swoją specjalną nazwę – Niedziela Chrystusa Króla. Zamyka ona cały rok liturgiczny. Za tydzień zacznie się Adwent. Jest to trochę inaczej niż w zwykłych kalendarzach, którymi posługujemy się na co dzień. Rok kalendarzowy skończy się dopiero 31 grudnia, w sylwestra.


Czytamy Ewangelię


-Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Gdy ukrzyżowano Jezusa, lud stał i patrzył. Lecz członkowie Wysokiej Rady drwiąco mówili: ”Innych wybawiał, niechże teraz siebie wybawi, jeśli On jest Mesjaszem, Wybrańcem Bożym”.
Szydzili z Niego i żołnierze; podchodzili do Niego i podawali Mu ocet, mówiąc: ”Jeśli Ty jesteś królem żydowskim, wybaw sam siebie”.
Był także nad Nim napis w języku greckim, łacińskim i hebrajskim: ”To jest król żydowski”.
Jeden ze złoczyńców, których tam powieszono, urągał Mu:
”Czy Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas”.
Lecz drugi, karcąc go, rzekł: ”Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz? My przecież sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił”.
I dodał: ”Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa”.
Jezus mu odpowiedział: ”Zaprawdę powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju”. Łk 23,35-43


Rozmowa o Ewangelii

Jak myślicie, dlaczego w Święto Chrystusa Króla czytamy ten fragment Ewangelii? To jest przecież scena ukrzyżowania.

Co jest napisane na tabliczce nad Jezusem? Kto zapamiętał, w jakich językach był ten napis? Dlaczego? Żydzi mówili po hebrajsku; byli pod okupacją rzymską, więc dla żołnierzy rzymskich był potrzebny język łaciński; a grecki dlatego, że był językiem ludzi wykształconych. Również dlatego, że dużo ludzi mówiących po grecku przybyło akurat na święto Paschy do Jerozolimy.

Jak ludzie zachowują się obserwując umieranie Jezusa? Czy wierzą, że Jezus jest królem?

Czy łatwo im było w to uwierzyć? Urodził się w stajni, całe życie nic nie miał, dworu ani wojska, nie miał sług, ale sam służył ludziom. Jego Królestwo nie było z tego świata. Dlatego trudno to było pojąć.

Co mówią łotrowie ukrzyżowani obok Jezusa? Kto rozpoznał, że to jest jednak prawdziwy Król? Jeden z łotrów! Mówi: „wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa”. Co mówi Jezus do tego łotra?

My też możemy się modlić słowami złoczyńcy! „Pamiętaj o mnie Panie, który jesteś w swoim Królestwie”


Zajęcia plastyczne

”To jest król żydowski”

Rozdajemy kartki z napisem w trzech językach – hebrajskim, łacińskim i greckim, „Jezus Nazarejczyk Król Żydowski”. Dzieci kalkują ten napis, przyklejają go na białych kartkach.

materiały: 

białe papiery, kalka techniczna, przygotowane kartki z napisami w trzech językach (można znaleźć w zakładce Książka), ołówki, klej

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s