Bóg żywych

6 listopada (32 Niedziela Zwykła)

„Umarli zmartwychwstaną”

Listopad. Drzewa gubią liście, często pada – bywa nam trochę smutno. W tym czasie myślimy też więcej o tych, którzy umarli. Ale głowa do góry, przecież umarli zmartwychwstaną!

54

Zanim przeczytamy Ewangelię

Jakie ostatnio były święta? Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Przypominamy sobie, jak byliśmy na cmentarzu, zapalaliśmy znicze na grobach bliskich zmarłych. Listopad jest takim wyjątkowym miesiącem, bo wtedy z drzew spadają liście, robi się szaro i ciemnawo. To czas myślenia o tych, którzy odchodzą od nas, o naszych bliskich zmarłych. Modlimy się za nich. Czy znamy jakąś modlitwę za zmarłych?


Czytamy Ewangelię
-Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Podeszło do Jezusa kilku saduceuszów, którzy twierdzą, że nie ma zmartwychwstania, i zagadnęli Go w ten sposób: ”Nauczycielu, Mojżesz tak nam przepisał: »Jeśli umrze czyjś brat, który miał żonę, a był bezdzietny, niech jego brat weźmie wdowę i niech wzbudzi potomstwo swemu bratu«. Otóż było siedmiu braci. Pierwszy wziął żonę i umarł bezdzietnie. Wziął ją drugi, a potem trzeci, i tak wszyscy pomarli, nie zostawiwszy dzieci. W końcu umarła ta kobieta. Przy zmartwychwstaniu więc którego z nich będzie żoną? Wszyscy siedmiu bowiem mieli ją za żonę”.

Jezus im odpowiedział: ”Dzieci tego świata żenią się i za mąż wychodzą. Lecz ci, którzy uznani są za godnych udziału w świecie przyszłym i w powstaniu z martwych, ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić. Już bowiem umrzeć nie mogą, gdyż są równi aniołom i są dziećmi Bożymi, będąc uczestnikami zmartwychwstania. A że umarli zmartwychwstają, to i Mojżesz zaznaczył tam, gdzie jest mowa o krzaku, gdy Pana nazywa »Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba«. Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla Niego żyją”. Łk 20,27-38


Rozmowa o Ewangelii

Kto podszedł do Jezusa? Saduceusze. Byli to uczeni Żydzi, również kapłani, którzy wierzyli w Pana Boga, ale nie wierzyli, że ludzie zmartwychwstaną. Jaki dziwny przykład wymyślili, żeby zapytać Jezusa o życie po śmierci? Czyją żoną będzie po śmierci kobieta, która miała siedmiu mężów.

Co im Jezus odpowiedział? Czy w niebie będziemy czyjąś żoną lub czyimś mężem?

Jak Jezus tłumaczy, że umarli zmartwychwstają? Przypomina scenę z Mojżeszem przy krzewie gorejącym – czytamy ten fragment z Księgi Wyjścia. (Wj. 3, 1-6) Bóg jest Bogiem żywych.

Czy my wierzymy w zmartwychwstanie? Czy wierzymy, że nasi bliscy zmarli żyją w niebie z Bogiem, tak jak Abraham, Mojżesz, Izaak?


Zajęcia plastyczne

„Umarli zmartwychwstaną”

Na białych kartkach wyklejamy z pięknych, brokatowych papierów trzy postacie, o których Jezus mówi, że żyją w niebie: Abraham, Izaak, Mojżesz. Do tego każdy dodaje jedną osobę, co do której ma nadzieję, że również jest w niebie: patron, święty, dziadkowie, babcie…

materiały: 

kartki białe, brokatowe papiery, kredki, klej, nożyczki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s