Sędzia i wdowa

16 października (29 Niedziela Zwykła)

„Dniem i nocą wołają do Niego”

Czy lubimy, jak ludzie się nam naprzykrzają? Jak ciągle zawracają głowę swoimi sprawami? Nie bardzo. A Bóg? Dziś właśnie nas do tego zachęca – żebyśmy ciągle Mu zawracali głowę, nawet w nocy!

p1080290

Zanim przeczytamy Ewangelię

Przypominamy sobie poprzednie nasze spotkanie. Mówiliśmy o modlitwie, jak ważne jest w niej dziękowanie. Dzisiaj porozmawiamy o proszeniu. Kiedy zazwyczaj się modlimy? Czy tylko w niedzielę?


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Jezus opowiedział swoim uczniom przypowieść o tym, że zawsze powinni się modlić i nie ustawać: „W pewnym mieście żył sędzia, który Boga się nie bał i nie liczył się z ludźmi. W tym samym mieście żyła wdowa, która przychodziła do niego z prośbą: »Obroń mnie przed moim przeciwnikiem«. Przez pewien czas nie chciał; lecz potem rzekł do siebie: »Chociaż Boga się nie boję ani się z ludźmi nie liczę, to jednak ponieważ naprzykrza mi się ta wdowa, wezmę ją w obronę, żeby nie przychodziła bez końca i nie zadręczała mnie«”.
I Pan dodał: „Słuchajcie, co ten niesprawiedliwy sędzia mówi. A Bóg, czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego, i czy będzie zwlekał w ich sprawie?
Powiadam wam, że prędko weźmie ich w obronę. Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?”. Łk 18, 1-8


Rozmowa o Ewangelii

Czy ta historia opowiada o przepraszaniu, czy o proszeniu? Czy sędzia był miły i lubił innych ludzi? Co robiła wdowa? Wdowa ciągle prosiła o pomoc sędziego. Czy my czasem się naprzykrzamy? Na przykład rodzicom?

Czy mimo tego, że dla sędziego wdowa nie była nikim ważnym, to jednak jej pomógł? Tak, wziął ją w obronę. Obronił ją przed jej przeciwnikiem.

A czy my jesteśmy ważni dla Pana Boga? Tak, On nas kocha – jesteśmy jego dziećmi! Czy on nas obroni przed naszym przeciwnikiem? Tak, i to prędko. Ale kto jest tym naszym przeciwnikiem? Jakiś niemiły kolega? Niedobry człowiek? Nie! Żaden człowiek tak naprawdę nie jest naszym przeciwnikiem. Tym przeciwnikiem jest zły duch, który podsuwa nam złe pomysły – żebyśmy zemścili się, gdy ktoś nam coś zrobi, albo mieli w nosie prośby o pomoc.

Do czego zachęca nas Pan Jezus? Żebyśmy się naprzykrzali Panu Bogu. Dniem i nocą. Czyli nie musimy czekać do wieczornej modlitwy, jak mamy jakiś kłopot. Od razu możemy prosić o pomoc.

Staramy się trwać przez minutę w zupełnej ciszy, naprzykrzając się Panu Bogu w naszych sprawach.


Zajęcia plastyczne

„Dniem i nocą wołają do Niego”

Na kolorowych kartkach rysujemy siebie modlącego się, doklejamy słońce i księżyc, żeby było wiadomo, że modlimy się o każdej porze.

materiały: 

kartki papieru w różnych kolorach, kredki, nożyczki i kleje

p1080278p1080279

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s