Dziesięciu trędowatych

9 października (28 Niedziela Zwykła)

„Dziękował Mu”

Jezus uzdrawia dziesięciu trędowatych. Jeden z nich zorientował się Kto sprawił, że zostali oczyszczeni. Wraca więc pędem dziękować Jezusowi wykrzykując po drodze, jak wielki jest Bóg. Jako jedyny rozpoznał Boga w Jezusie! Gdyby nie to, miałby jak inni, tylko uzdrowione ciało. Odrysowujemy swoje palce i za pomocą bandaży wyklejamy dziesięciu oczyszczonych…

50

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy jesienią zdarza nam się chorować? Jak to jest być chorym? Czy mamy kogoś znajomego, może w rodzinie, kto jest od dłuższego czasu chory? Bardzo chory? A trąd, co to za choroba?

W czasach Pana Jezusa była to choroba straszna, bo nie znano na nią lekarstwa. Wszyscy tak się bali, że zostaną nią zarażeni, że chorych wypędzali z miast i nie pozwalali mieszkać obok siebie. Chory na trąd był bardzo biedny.


Czytamy Ewangelię
-Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Stało się, że Jezus zmierzając do Jerozolimy przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei. Gdy wchodził do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka i głośno zawołali: „Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami”. Na ich widok rzekł do nich: „Idźcie, pokażcie się kapłanom”. A gdy szli, zostali oczyszczeni. Wtedy jeden z nich widząc, że jest uzdrowiony, wrócił chwaląc Boga donośnym głosem, upadł na twarz do nóg Jego i dziękował Mu. A był to Samarytanin. Jezus zaś rzekł: „Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Żaden się nie znalazł, który by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec”. Do niego zaś rzekł: „Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła”. Łk 17, 11-19


Rozmowa o Ewangelii

Którędy przechodził Jezus? Kto wyszedł Mu na spotkanie?

Czy podeszli blisko Jezusa? Nie – zatrzymali się daleko! Trędowaci nie mogli się zbliżać do zdrowych ludzi. Co wołali do Jezusa? Czy Jezus się ulitował? Co kazał zrobić trędowatym? Jezus powiedział, że mają pokazać się kapłanom. Tylko oni mogli zaświadczyć, że trędowaci wyzdrowieli i mogą wrócić do swoich domów. Czy trędowaci posłuchali Jezusa? I co się stało po drodze? Zostali uzdrowieni! Co zrobił jeden z nich, jak się zorientował, że jest zdrowy? Zawrócił i krzyczał głośno. Co takiego krzyczał? Chwalił Boga. I poszedł podziękować Bogu – Jezusowi. To znaczy w jego sercu stał się cud. Uwierzył, że Jezus jest Bogiem. A kim był ten jeden, który wrócił do Pana Jezusa? Cudzoziemcem.

Ilu było trędowatych? Podnosimy 10 palców. Ilu wróciło podziękować Jezusowi? Zaginamy 9 palców i wyprostowujemy jeden. Ilu nie podziękowało?

Wyobraźmy sobie, że te nasze 10 palców to są wszyscy ludzie na ziemi (liczba 10 oznacza pełnię, wszystkich). Każdy dostaje wiele dobra od Pana Boga, ale tylko jeden na dziesięciu przychodzi za nie podziękować.

Jezus chce nam powiedzieć w tej Ewangelii, że tak mało ludzi Mu dziękuje. To znaczy mało ludzi zauważa, że Bóg ciągle im pomaga.

A my za co możemy dziękować Jezusowi?


Zajęcia plastyczne

„Dziękował Mu”

Z szarych papierów odrysowujemy nasze 10 palców u rąk. Powstałe kontury wycinamy i przyklejamy na białej kartce papieru. Powstanie w ten sposób 10 ludzików. Dorysowujemy im buzie, ubieramy w bandaże, jeden z nich powinien być zwrócony w odwrotną stronę niż reszta, bo podchodzi do Jezusa. Jezusa rysujemy kredkami. Nad wdzięcznym uzdrowionym trędowatym przyklejamy dymek z kolorowego papieru z napisem „dziękuję”.

materiały: 

papiery białe, szare i kolorowe, kleje, wąskie bandaże nieelastyczne, nożyczki, kredki

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Dziesięciu trędowatych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s