Słudzy nieużyteczni

2 października (27 Niedziela Zwykła)

„Przygotuj mi wieczerzę”

Każdy ma coś w życiu do robienia. Nie trzeba oglądać się na innych, nie ma co czekać, aby nas chwalono za to, co zrobiliśmy. Codzienne obowiązki to nic nadzwyczajnego i nie ma potrzeby chlubić się tym, że się je wypełniło. Dziś szykujemy kolację – kolorujemy obrus, wycinamy kubki i talerzyki z kolorowych papierów.

49a

Zanim przeczytamy Ewangelię

Przyglądamy się z bliska jakiemuś maleńkiemu ziarenku – może to być mak lub ziarno gorczycy. W Ziemi Świętej gorczyca ma ziarenka tak maleńkie jak piasek. Jedno ziarenko kładziemy na kartce papieru i zdumiewamy się tym, że jest takie maleńkie. I że kryje się w nim tajemnica całej rośliny.


Czytamy Ewangelię


– Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Apostołowie prosili Pana: ”Przymnóż nam wiary”. Pan rzekł: ”Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: »Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze«, a byłaby wam posłuszna.
Kto z was, mając sługę, który orze lub pasie, powie mu, gdy on wróci z pola: »Pójdź i siądź do stołu«? Czy nie powie mu raczej: »Przygotuj mi wieczerzę, przepasz się i usługuj mi, aż zjem i napiję się, a potem ty będziesz jadł i pił«? Czy dziękuje słudze za to, że wykonał to, co mu polecono?
Tak mówcie i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono:
»Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać«”. Łk 17,5-10


Rozmowa o Ewangelii

Jak duże jest ziarnko gorczycy? Co można zdziałać, jak się ma wiarę jak ziarnko gorczycy? Co to jest morwa? Duże drzewo z niezwykle rozrośniętymi korzeniami pod ziemią. Skoro takie drzewo mogłoby się samo wyrwać, to znaczy, że wiara ma niesamowitą moc!

Człowiek wierzący jest jak sługa, który służy swojemu Panu nie oczekując podziękowania.

Czy bywa nam smutno, gdy zrobimy coś dla kogoś, a on nam nie podziękuje? Spróbujmy nauczyć się sami dziękować, ale nie obrażać się, kiedy  nam ktoś nie podziękuje za naszą pracę. To jest okropnie trudne, oczywiście. Ale my, uczniowie Jezusa, lubimy przecież trudne zadania.


Zajęcia plastyczne

„Przygotuj mi wieczerzę”

Nakrywamy do stołu. Na białych kartkach rysujemy obrus, przyklejamy talerze, kubeczki i sztućce wycięte z kolorowych papierów.Możemy powycinać potrawy z kolorowych gazet.

materiały:

papiery białe i kolorowe, kleje, nożyczki, kredki

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s