Bogacz i Łazarz

25 września (26 Niedziela Zwykła)

„U bramy jego pałacu leżał żebrak”

Zawsze chyba możemy znaleźć kogoś, komu moglibyśmy pomóc. Pan Jezus mówi, że warto tym się zająć, dopóki jeszcze mamy czas. Ze sreberek po czekoladkach wyklejamy bardzo elegancki pałac. Narysowanego ołówkiem biedaka trudno będzie zauważyć.

48

Zanim przeczytamy Ewangelię

Na to spotkanie potrzebujemy cukierków w kolorowych papierkach, najlepiej sreberkach. Cukierki i czekolada to swego rodzaju bogactwo, symbol życia w luksusie i przyjemności, które się ma już na tym świecie. Zjadamy cukierki, a sreberka przydadzą nam się do pracy plastycznej.


Czytamy Ewangelię
– Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Jezus powiedział do faryzeuszów: ”Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień świetnie się bawił. U bramy jego pałacu leżał żebrak okryty wrzodami, imieniem Łazarz. Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza; nadto i psy przychodziły i lizały jego wrzody. Umarł żebrak i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany.

Gdy w Otchłani, pogrążony w mękach, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. I zawołał: »Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i poślij Łazarza; niech koniec swego palca umoczy w wodzie i ochłodzi mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu«. Lecz Abraham odrzekł: »Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz przeciwnie, niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. A prócz tego między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd do nas się przedostać«. Tamten rzekł: »Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca. Mam bowiem pięciu braci: niech ich przestrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki«. Lecz Abraham odparł: »Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają«. Tamten odrzekł: »Nie, ojcze Abrahamie, lecz gdyby kto z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą«. Odpowiedział mu: »Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą«”. Łk 16,19-31


Rozmowa o Ewangelii

Czy bogacz z opowieści Jezusa miał na imię Łazarz? Czy bogacz i Łazarz byli sąsiadami? Jak wyglądało życie bogacza? A ubogiego Łazarza? Czy bogacz w ogóle zauważał Łazarza, swojego najbliższego sąsiada? Czy między nimi, gdy obaj żyli była wielka przepaść, której nie można było przekroczyć?

Co się stało z nimi po śmierci? Z kim rozmawiał bogacz? Z Abrahamem, ojcem wszystkich wierzących – Żydzi wierzą, że po śmierci Abraham przytula swoje dzieci. O co prosił bogacz Abrahama? Czy Łazarz mógł pomóc bogaczowi? Nie, bo była między nimi wielka przepaść. Skoro dla siebie samego nie mógł nic uzyskać, bogacz prosił Abrahama o coś dla swoich braci. O co takiego? Dlaczego Abraham nie chciał spełnić jego prośby? Powiedział, że skoro nie słuchali tego, co jest napisane w Piśmie Świętym, to nie usłyszą też Łazarza, choćby i zmartwychwstał i przyszedł do nich.

Czy my możemy słuchać Mojżesza albo Pana Jezusa? Tak. A w jaki sposób? Czytając Biblię.

Czy my mamy jeszcze szansę zrobić coś dobrego? Jak długo mamy taką szansę? Dopóki tu jesteśmy i nie ma przepaści, której nie da się przeskoczyć.


Zajęcia plastyczne

„U bramy jego pałacu leżał żebrak”

Z kolorowych sreberek po cukierkach wyklejamy wspaniały pałac. Na szczycie pałacu, na tarasie, lub w oknie, ołówkiem rysujemy bogacza. Jego strój też może być z kolorowych papierków. Przy bramie, na dole ołówkiem rysujemy leżącego biedaka, Łazarza.

materiały:

białe kartki, papierki po cukierkach, sreberka po czekoladzie, ewentualnie papier brokatowy, ołówki, nożyczki, klej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s