Zagubiona owca, zagubiona drachma

11 września, (24 Niedziela Zwykła)

„Cieszcie się ze mną”

Tym razem Pan Jezus opowie o czymś, co wszyscy na pewno dobrze znamy. No bo sami powiedzcie, czy nie cieszymy się, gdy coś nam się znajdzie? Podobnie jest z Bogiem – należymy do Niego od zawsze i gdy Mu się zgubimy, to nas szuka. Nic Go nie cieszy tak, jak odnaleziony człowiek. Lepiej się nie gubmy, ale jak już się zgubimy, to dajmy się znaleźć. Radości będzie co niemiara! Rysujemy kobietę, która cieszy się zupełnie jak Pan Bóg.

46.jpg

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy coś kiedyś zgubiliśmy? A gdy udało nam się to znaleźć, to cieszyliśmy się?


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Łukasza (fragment)

Zbliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie: „Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi”.
Opowiedział im wtedy następującą przypowieść: „Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zgubioną, aż ją znajdzie? A gdy ją znajdzie, bierze z radością na ramiona i wraca do domu; sprasza przyjaciół i sąsiadów i mówi im: «Cieszcie się ze mną, bo znalazłem owcę, która mi zginęła».
Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia.
Albo jeśli jakaś kobieta, mając dziesięć drachm, zgubi jedną drachmę, czyż nie zapala światła, nie wymiata domu i nie szuka starannie, aż ją znajdzie? A znalazłszy ją, sprasza przyjaciółki i sąsiadki i mówi: «Cieszcie się ze mną, bo znalazłam drachmę, którą zgubiłam».
Tak samo, powiadam wam, radość powstaje u aniołów Bożych z jednego grzesznika, który się nawraca”. Łk 15,1-10


Rozmowa o Ewangelii

Do kogo tym razem mówi Pan Jezus? Kto to byli celnicy? Ludzie, którzy zbierali pieniądze – podatki od Żydów dla Rzymian. Byli uważani za grzeszników. Dlaczego grzesznicy i celnicy przychodzą do Jezusa?

Jakie dwie historie opowiada im Jezus? O zgubionej owcy i zgubionej drachmie. Co to jest drachma? Moneta.

Co robi człowiek z przypowieści Jezusa, który zgubił owcę? Co robi kobieta, żeby znaleźć drachmę? Co się dzieje, jak znajdują, to co im zginęło? Czy cieszą się sami, czy dzielą się tą radością z innymi?

Czemu Pan Jezus opowiada te historie właśnie tym ludziom – celnikom? Czy ludzie, którzy słuchają tych historii pogubili jakieś rzeczy? Sami się zgubili!

Zgubiliście się kiedyś? A co to może znaczyć, że ktoś się zgubi Panu Jezusowi?

Kiedy gubimy się Panu Jezusowi?

Czy Pan Jezus nas szuka? Tak! A gdy nas znajdzie bardzo się cieszy. Jezus mówi, że w niebie też wszyscy się cieszą, gdy odnajduje się ktoś, kto „się zgubił”.


Zajęcia plastyczne

„Cieszcie się ze mną”

Kobietę i jej sąsiadki rysujemy na białej kartce, przyklejamy im kawałki papieru wycięte z kolorowych pism jako suknie. Odnaleziona drachma to grosik, który przymocowujemy do rysunku plasteliną. Radość kobiet widać na twarzach i w ruchach.

materiały:

białe kartki, długopis, kolorowe pisma, biała plastelina, moneta jednogroszowa, nożyczki, klej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s