Kuszenie Chrystusa

6 marca (I Niedziela Wielkiego Postu)

„Przebywał w Duchu na pustyni”

Zaczynamy Wielki Post – czas wyjścia na pustynię, gdzie pusto i cicho. Rysujemy siebie i przyklejamy na pustyni – kartce wysypanej piaskiem.

17

Zanim przeczytamy Ewangelię

Zaczął się wyjątkowy czas w ciągu roku liturgicznego. Jak się nazywa ten okres? Dlaczego post? Dlaczego wielki? Co to znaczy pościć? Pościć, to znaczy odmówić sobie czegoś – jakiejś przyjemności, jedzenia, gapienia się w komputer po to, żeby móc dać innym nieco więcej. Biednym można dać trochę więcej pieniędzy, a bliskim odrobinę więcej uwagi. Panu Bogu zaś można dać więcej naszego czasu spędzonego na modlitwie.


Zapalamy świecę i czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Jezus pełen Ducha Świętego powrócił znad Jordanu i czterdzieści dni przebywał w Duchu na pustyni, gdzie był kuszony przez diabła. Nic w owe dni nie jadł, a po ich upływie poczuł głód. Rzekł Mu wtedy diabeł: „Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz temu kamieniowi, żeby się stał chlebem”.

Odpowiedział mu Jezus: „Napisane jest: »Nie samym chlebem żyje człowiek«.
Wówczas wyprowadził Go w górę, pokazał Mu w jednej chwili wszystkie królestwa świata i rzekł diabeł do Niego: „Tobie dam potęgę i wspaniałość tego wszystkiego, bo mnie są poddane i mogę je odstąpić, komu chcę. Jeśli więc upadniesz i oddasz mi pokłon, wszystko będzie Twoje”.
Lecz Jezus mu odrzekł: „Napisane jest: »Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz«”.
Zaprowadził Go też do Jerozolimy, postawił na narożniku świątyni i rzekł do Niego: „Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się stąd w dół. Jest bowiem napisane: »Aniołom swoim rozkaże o Tobie, żeby Cię strzegli«, i »na rękach nosić Cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień«”.
Lecz Jezus mu odparł: „Powiedziano: »Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego«”.
Gdy diabeł dokończył całego kuszenia, odstąpił od Niego aż do czasu. (Łk. 4, 1-13)


Rozmowa o Ewangelii

Gdzie poszedł Jezus? Dlaczego? Z kim się tam chciał spotkać? Ile czasu pościł? Kto tam przyszedł do Jezusa? Co robił? Dlaczego zły duch kusił Jezusa? W jaki sposób?

Diabeł kusi Go, żeby zamienił kamienie w chleb i nasycił głód, żeby oddał pokłon diabłu i dostał wielkie bogactwa oraz żeby zrobił coś nadzwyczajnego, co przyniesie mu poklask i sławę.

Jak Pan Jezus odpowiada diabłu? Napisane jest… Napisane jest… Powiedziano… – gdzie jest napisane, gdzie powiedziano? Pan Jezus odpowiada diabłu słowami Pisma Świętego. Jak dobrze jest znać Pismo! Może nam pomóc w walce ze złym duchem.

Czy nas także kusi zły duch? W jaki sposób? Może namawiać do lenistwa, kłamstwa kradzieży. Czy mu ulegamy?

Dobrze jest w czasie Wielkiego Postu też „wyjść na pustynię” – tzn. znaleźć trochę spokoju i ciszy każdego dnia, żeby pomyśleć o Panu Bogu i dzięki temu mieć siłę do walki z pokusami.


Zajęcia plastyczne

„Przebywał w Duchu na pustyni”

Białe kartki smarujemy klejem i sypiemy na nie piasek, na to przyklejamy wyciętą z papieru niewielką postać – siebie. Wielki Post to też czas naszego „wyjścia na pustynię”.

materiały:

biały papier , klej, suchy piasek, kartki w różnych kolorach, kredki, nożyczki

Jedna uwaga do wpisu “Kuszenie Chrystusa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s