Belka w naszym oku

27 lutego, VIII Niedziela Zwykła

„Wyrzuć najpierw belkę ze swego oka”

Jak to jest? Tak dobrze widzimy wady innych, a swoich nie dostrzegamy? Czy mamy jakiś problem ze wzrokiem?  No właśnie… Rysujemy człowieka z belką w oku!

15a

Zanim przeczytamy Ewangelię

Dzieci w parze chwytają się za ręce. Jednemu z nich zawiązujemy oczy, a drugiego prosimy, by poprowadził „niewidomego” do jakiegoś miejsca w pokoju/sali. Następnie zawiązujemy oczy również drugiemu i prosimy o to, by jeszcze raz spróbował poprowadzić „niewidomego”, sam będąc „niewidomym”.

Zastanawiamy się, czy może niewidomy prowadzić niewidomego?


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Łukasza 

Jezus opowiedział uczniom przypowieść: „Czy może niewidomy prowadzić niewidomego? Czy nie wpadną w dół obydwaj? 
Uczeń nie przewyższa nauczyciela. Lecz każdy, dopiero w pełni wykształcony, będzie jak jego nauczyciel. 
Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? Jak możesz mówić swemu bratu: «Bracie, pozwól, że usunę drzazgę, która jest w twoim oku», gdy sam belki w swoim oku nie widzisz? Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka swego brata. 
Nie jest dobrym drzewem to, które wydaje zły owoc, ani złym drzewem to, które wydaje dobry owoc. Po owocu bowiem poznaje się każde drzewo: nie zrywa się fig z ciernia ani z krzaka jeżyny nie zbiera się winogron. Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta”.  (Łk 6,39-45)


Rozmowa o Ewangelii

Jakie pytanie zadaje na początku Pan Jezus? Czy może niewidomy prowadzić niewidomego? Lepiej chyba, żeby niewidomego prowadził ktoś, kto widzi drogę. Czy Panu Jezusowi chodzi rzeczywiście o niewidomych? Daje tylko taki przykład. Kto według Jezusa jest tym niewidomym?

Pan Jezus mówi jeszcze o drzazgach i belkach, o co tam chodzi? Jak to jest, gdy coś wpadnie nam do oka? Czy potrzebujemy wtedy pomocy? Czy może nam pomóc ktoś, kto też ma coś w oku? Co może znaczyć to porównanie?

A co więcej zasłania – cieniutka drzazga, czy gruba belka?

Belka w oku – to coś, co nam przeszkadza, jakiś nasz problem, może grzech? Często widzimy błędy i grzechy innych ludzi i chętnie byśmy je naprawiali. A czy łatwo zobaczyć swój błąd albo grzech? U innych widzimy drobnostki, a u siebie nie zauważamy nawet poważniejszych spraw. Na przykład: Sylwia jest samolubem, nigdy nic nie pożycza, a czy ja chętnie pożyczam? Kajtek źle mówi o innych, nie to co ja – a właśnie teraz źle mówię o Kajtku!!! Czy zdarza się czasem, że widzimy u siebie dokładnie te wady, które tak przeszkadzają nam u innych?


Zajęcia plastyczne

„Wyrzuć najpierw belkę ze swego oka”

Na kolorowej kartce rysujemy dwie twarze ustawione do siebie profilem. Tłumaczymy dzieciom, co to jest profil, oglądamy siebie nawzajem z profilu. Zastanawiamy się, jak się rysuje oko albo nos z profilu. Z włóczek przyklejamy włosy.

Z cienkiej listewki, tektury lub drewnianego kołka robimy belkę, którą zasłonimy oko jednej z postaci.

materiały

kartki białe i w różnych kolorach, włóczki, klej, nożyczki, kredki pastele olejne, cienkie listewki lub tektura

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s