Kazanie na górze – miłujcie nieprzyjaciół

20 lutego, VII Niedziela Zwykła

„daj każdemu, kto cię prosi”

Jezus mówi o miłości, o tym, żeby być dobrym… nawet dla nieprzyjaciół! Pomóc komuś, komu chciałoby się dać w zęby to bardzo trudne! Odrysowujemy i wycinamy nasze dłonie, które coś dobrego dają innym.

14

Zanim przeczytamy Ewangelię

Wsypujemy kaszę do słoika i patrzymy ile się zmieści – jak utrzęsiemy słoik, zmieści się więcej.


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Jezus powiedział do swoich uczniów „Powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają. Jeśli cię kto uderzy w policzek, nadstaw mu i drugi. Jeśli bierze ci płaszcz, nie broń mu i szaty. Daj każdemu, kto cię prosi, a nie dopominaj się od tego, który bierze twoje. Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie i wy im czyńcie.

Jeśli bowiem miłujecie tylko tych, którzy was miłują, jakaż za to dla was wdzięczność? Przecież i grzesznicy miłość okazują tym, którzy ich miłują. I jeśli dobrze czynicie tym tylko, którzy wam dobrze czynią, jaka za to dla was wdzięczność? I grzesznicy to samo czynią. Jeśli pożyczek udzielacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, jakaż za to dla was wdzięczność? I grzesznicy grzesznikom pożyczają, żeby tyleż samo otrzymać. Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka, i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. 

Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, a będzie wam dane: miarą dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i opływającą wsypią w zanadrze wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie”. (Łk 6,27-38 )


 Rozmowa o Ewangelii

Do kogo Jezus mówi dzisiaj? Do tych, którzy słuchają. Czy my dzisiaj słuchamy? Tak. Czyli mówi do nas!

Jezus mówi dzisiaj o trudnych rzeczach. Czy usłyszeliśmy coś, z czym trudno się nam zgodzić? Na przykład to: gdy ktoś cię uderzy w jeden policzek, nadstaw mu i drugi…. Czy nie powiedzielibyśmy raczej, gdy cię ktoś uderzy, możesz mu oddać! Wydaje nam się, że tak byłoby sprawiedliwie.

Czy my lubimy być dobrzy dla tych, którzy są dla nas źli? Czy lubimy pożyczać komuś, kto nam nigdy nic nie pożycza? Czy gdy ktoś jest dla nas wstrętny, np. nas przedrzeźnia, albo mówi, że jesteśmy głupi, czy nie chcemy od razu odpowiedzieć mu tak samo?

A co Pan Jezus mówi na to? Czy mamy oddawać złem za zło? A czy mamy pożyczać każdemu? Czy mamy dobrze czynić, nic się za to nie spodziewając? Czy to nie za wiele? Czy to nie za trudne?­

Co to znaczy „odmierzą wam taką miarą, jaką wy mierzycie”? Przypominamy słoik z kaszą – miara utrzęsiona, tzn. taka, żeby zmieściło się jak najwięcej – mamy dawać innym dobra jak najwięcej, nie tylko trochę i tylko tym, których najbardziej lubimy…

Ktoś powiedział, że w niebie będziemy mieć tyle, ile przez całe życie oddaliśmy innym.


Zajęcia plastyczne

„daj każdemu kto cię prosi”

Obrysowujemy swoje ręce na kolorowych papierach i powstałe kształty dłoni wycinamy. Na kolorowych kartkach naklejamy swoje kolorowe dwie ręce, wokół rysujemy dobre rzeczy, które możemy komuś dać (czapka, lalka, kubek, chleb, długopis)

materiały:

kartki w różnych kolorach, klej, nożyczki, kredki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s