Błogosławieństwa

13 lutego, VI Niedziela Zwykła

„Wielka jest wasza nagroda w niebie”

Dzisiaj znowu na opak – szczęśliwi są ubodzy i głodni. Może dlatego, że nie mają bogactw, w których mogliby pokładać ufność i o które musieliby się martwić? Rysujemy gromadę szczęśliwców – błogosławionych.

13_male

Zanim przeczytamy Ewangelię

Co to znaczy „błogosławić”? Sprowadzać na kogoś szczęście, życzyć komuś szczęścia. Kto to jest „błogosławiony”? To ktoś naprawdę szczęśliwy, ten który prawdziwie „ma szczęście” – „szczęściarz”.


Zapalamy świecę i czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Jezus zeszedł z dwunastoma Apostołami na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu.
A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił:
„Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.
Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.
Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom.
Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem ojcowie ich czynili fałszywym prorokom”. (Łk. 6, 17.20-26)


Rozmowa o Ewangelii

Do kogo Jezus mówi? Dlaczego biada tym, którzy są bogaci i syci? Bogacz nie ufa Bogu, tylko swoim pieniądzom i temu, co posiada.. Myśli, że zabezpieczy go to od wszystkiego złego, co może mu się przytrafić. Czy ma rację?

Czy Pan Jezus mówi, że nie można się śmiać, tylko trzeba płakać, żeby pójść do Nieba? Raczej nie. Chodzi o to, żeby się nie wyrzec Pana Jezusa dla różnych wygód i przyjemności. W dawnych czasach, gdy ludzie przyznawali się, że wierzą w Pana Jezusa, byli wtrącani do więzień, a nawet zabijani. Niestety także teraz w niektórych krajach dzieje się to samo! W więzieniu trudno się śmiać i cieszyć, ale Jezus obiecuje nagrodę w niebie – tam będzie radość!

Nam też może być trudno przyznać się do Jezusa, lub do tego, co On mówi – może nas ktoś wyśmiać, gdy nie będziemy chcieli skłamać lub staniemy w obronie słabszego. Będzie nam wtedy smutno, bo nikt nie lubi być wyśmiewany. Jednak jeśli będziemy robić tak, jak mówi Pan Jezus, w głębi ducha poczujemy radość.


Zajęcia plastyczne

„Wielka jest wasza nagroda w niebie”

Z białego papieru wycinamy głowy, rysujemy radosne buzie – młodych i starych. Ze złotego papieru wycinamy kółka. Powstałe elementy naklejamy na kolorowe kartki A3, tak by uzyskać gromadę szczęśliwych świętych.

materiały:

kolorowe kartki A3, papier biały i złoty, kredki pastele olejne, nożyczki, klej

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s