Ogromny połów ryb

6 lutego (5 niedziela zwykła)

„na Twoje słowo zarzucę sieci”

Po całej nocy nieudanych prób złowienia ryb Piotr wraz z przyjaciółmi wypływa kolejny raz na głębię i na prośbę Jezusa zarzuca sieci. Mimo, że nie ma specjalnie ochoty ani nadziei. Rysujemy nieudany połów w nocy i niesamowicie obfity połów w dzień – z Jezusem.

12b

Zanim przeczytamy Ewangelię

Przypominamy sobie, jak kiedyś byliśmy nad morzem albo jeziorem. Może widzieliśmy kiedyś sieci rybackie? A może nawet spotkaliśmy rybaków wracających ze świeżo złowionymi rybami?


Zapalamy świecę i czytamy Ewangelię

-Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Zdarzyło się raz, gdy tłum cisnął się do Jezusa, aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret, że zobaczył dwie łodzie, stojące przy brzegu, rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci. Wszedłszy do jednej łodzi, która należała do Szymona, poprosił go, żeby nieco odbił od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy.
Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: „Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów”. A Szymon odpowiedział: „Mistrzu, przez całą noc pracowaliśmy i niceśmy nie ułowili. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci”. Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać. Skinęli więc na wspólników w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Ci podpłynęli i napełnili obie łodzie, tak że się prawie zanurzały.
Widząc to, Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: „Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny”. I jego bowiem, i wszystkich jego towarzyszy w zdumienie wprawił połów ryb, jakiego dokonali; jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona. Lecz Jezus rzekł do Szymona: „Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił”. I przyciągnąwszy łodzie do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim. (Łk. 5, 1-11)


Rozmowa o Ewangelii

Jak nazywało się jezioro, nad które przyszedł Jezus? Co zrobił Jezus? Do czyjej łodzi wszedł? Ile było łodzi? Po co Jezus wszedł do łodzi? Żeby nauczać. Głos dobrze się niesie po wodzie, więcej osób mogło Go zobaczyć i usłyszeć.

Co mówi Jezus do Szymona? Czy Szymon zna się na łowieniu ryb? A jednak słucha się Jezusa. Co się wtedy dzieje? Jak reagują rybacy na ten niezwykły połów? Co im Jezus powiedział?

Co Jezus mógł mieć na myśli, mówiąc „ludzi będziesz łowił”? Na wędkę? Siecią? Po co?


Zajęcia plastyczne

„na Twoje słowo zarzucę sieci”

Na dwóch kartkach rysujemy dwie sceny połowu ryb. Pierwsza scena to nieudany połów w nocy, o którym Szymon opowiada Jezusowi: światło księżyca, puste sieci, zniechęceni rybacy. Czarna kartka, białe kredki, najlepiej suche pastele ołówkowe.

Druga scena: Pan Jezus w łodzi z uczniami, sieci pełne ryb, słońce. Rysunek czarnym miękkim ołówkiem na białej kartce. Ryby wycinamy ze srebrnego i złotego papieru (może być grubsza folia do żywności, ozdobny papier opakowaniowy)

materiały:

biały i czarny papier, białe pastele suche ołówkowe lub białe pastele olejne, czarne miękkie ołówki , papiery srebrne i złote, kleje, nożyczki

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s