Jezus w Nazarecie

30 stycznia, (4 niedziela zwykła)

„Wyrzucili go z miasta”

Jezus dzisiaj mówi do tych, którzy znali Go od dziecka. Choć nie wierzą, że ich sąsiad jest Mesjaszem, mają jednak nadzieję, że zobaczą jakiś cud. Przecież inni tyle już o Jezusie opowiadali. Jednak nic niezwykłego się nie zdarza. Nazarejczycy wpadają w złość. I my, jeśli nie mamy wiary, nie widzimy często cudów, które zdarzają się wokół nas. Rysujemy wściekłych mieszkańców Nazaretu, którzy chcą strącić Mesjasza ze skały.

11a

Zanim przeczytamy Ewangelię

Ostatnio Jezus w synagodze mówił, że wypełniły się Pisma proroków, czyli, że przyszedł Mesjasz. Ta synagoga była w mieście, w którym mieszkał Pan Jezus przez 30 lat. Jakie to miasto? Czy Jezus się urodził w tym mieście? Nazaret jest położony na wzgórzach, w niektórych miejscach są one bardzo strome, a wokół rozpościerają się równiny.


Zapalamy świecę i czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

W Nazarecie w synagodze, po czytaniu z proroctwa Izajasza, Jezus powiedział: „Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli”. A wszyscy przyświadczali Mu i dziwili się pełnym wdzięku słowom, które płynęły z ust Jego. I mówili: „Czyż nie jest to syn Józefa?”.

Wtedy rzekł do nich „Z pewnością powiecie mi to przysłowie: „Lekarzu, ulecz samego siebie; dokonajże i tu, w swojej ojczyźnie, tego, co wydarzyło się, jak słyszeliśmy, w Kafarnaum«”.

I dodał: „Zaprawdę powiadam wam: Żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie. Naprawdę mówię wam: Wiele wdów było w Izraelu za czasów Eliasza, kiedy niebo pozostawało zamknięte przez trzy lata i sześć miesięcy, tak że wielki głód panował w całym kraju; a Eliasz do żadnej z nich nie został posłany, tylko do owej wdowy w Sarepcie Sydońskiej. I wielu trędowatych było w Izraelu za proroka Elizeusza, a żaden z nich nie został oczyszczony, tylko Syryjczyk Naaman”.

Na te słowa wszyscy w synagodze unieśli się gniewem. Porwali się z miejsca, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili aż na stok góry, na której ich miasto było zbudowane, aby Go strącić. On jednak przeszedłszy pośród nich, oddalił się. (Łk. 4, 21-30)


Rozmowa o Ewangelii

Czy Jezus był znany w Nazarecie? Skąd? Co ludzie mówią o Jezusie? To syn Józefa, czyli ktoś dobrze im znany. Czy Jezus czyni tam jakiś cud? Nie. Mówi, że żaden prorok nie jest mile widziany u siebie, i podaje różne przykłady cudów uczynionych przez dawnych proroków, które działy się daleko, nawet poza granicami Izraela. Jak myślicie, dlaczego tam, gdzie Jezusa najlepiej znano, nie wydarzył się żaden cud? Bo ludzie nie mogli uwierzyć, że ten zwyczajny syn cieśli może mieć taką moc!

Jak zachowywali się ludzie w synagodze? Dlaczego wpadli we wściekłość? Liczyli na to, że zobaczą jakieś cuda, a tu nic z tego. Myśleli, że jest czarodziejem. A nie Synem Boga. Jeśli nie mamy w sobie wiary, nie możemy spodziewać się cudu.


Zajęcia plastyczne

„Wyrzucili go z miasta”

Wydzieramy kształt góry z szarego lub brązowego papieru i przyklejamy na białej kartce. Pana Jezusa, Nazarejczyków, domki Nazaretu oraz synagogę rysujemy kredkami lub ołówkami. Zagniewani Nazarejczycy z podniesionymi rękami stoją na wysokiej górze, na brzegu przepaści. Nie wierzą, że Jezus ma moc, jest przecież synem znanego im Józefa, widzieli jak obok nich dorastał. Tymczasem Jezus oddala się od nich, nic Mu nie mogą złego zrobić.

materiały:

biały papier, szary lub brązowy papier, ołówki, klej

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s