Jezus naucza w synagodze

23 stycznia (3 niedziela zwykła)

„Dziś spełniły się te słowa”

Spotykamy Jezusa w synagodze, żydowskim domu modlitwy, kiedy czyta słowa proroka odnoszące się do Niego. Jezus „rozwija księgę” – to był długi zwój, cały zapisany słowami proroków. Te słowa dziś spełniają się.

15a

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy wiemy, co dziś będzie w domu na kolację? Albo co jutro się wydarzy? Zwyczajnie człowiek nie wie, co będzie w przyszłości. Pan Bóg wie i czasem objawia to niektórym ludziom.

Takich ludzi, którzy są blisko Boga, przekazują nam Jego wolę, a nawet mogą coś wiedzieć o przyszłości, nazywamy prorokami. Ich pisma Żydzi dobrze znali, rozmawiali o nich, zastanawiali się nad nimi, a czytali je w synagogach – domach modlitwy. Do synagogi pewnego dnia przyszedł też sam Jezus.


Czytamy Ewangelię

Ewangelia według świętego Łukasza

Jezus powrócił w mocy Ducha do Galilei, a wieść o Nim rozeszła się po całej okolicy. On zaś nauczał w ich synagogach, wysławiany przez wszystkich.
Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę natrafił na miejsce, gdzie było napisane: „Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnych, abym obwoływał rok łaski od Pana”.
Zwinąwszy księgę oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Nim utkwione. Począł więc mówić do nich: „Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli”. (Łk. 4, 14-21)


Rozmowa o Ewangelii

W jakim mieście Pan Jezus wszedł do synagogi? Co to był za dzień? Jaki fragment Pisma przeczytał? Czy ktoś pamięta imię proroka, którego pisma czytał? Pokazujemy dzieciom Biblię i mówimy, że te wszystkie stare przepowiednie mamy w Biblii, w Starym Testamencie. Możemy pokazać księgę Izajasza i znaleźć fragment, który czytał Jezus. Dlaczego jest powiedziane „rozwinął księgę”? Jak wyglądało wtedy Pismo? Było zwiniętą długą kartką – zwojem. Co było napisane w tej księdze? Czy w tamtym czasie te słowa spełniały się?


Zajęcia plastyczne

„Dziś spełniły się te słowa”

Na sztywnych kolorowych kartkach rysujemy kredkami Pana Jezusa, w rękach trzyma zwój. Zwój robimy ze zwiniętego z dwóch stron cienkiego, białego papieru i dwóch słomek do picia. Słomki mocujemy do papieru (robimy dziurki w kartonie, przekładamy do zgięcia słomki i przyklejamy od tyłu). Na słomkach montujemy zwinięty papier.

materiały:

kolorowy papier, cienki, biały, papier, kredki pastele olejne, słomki do picia, taśma klejąca, nożyczki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s