Cud w Kanie

16 stycznia, (2 niedziela zwykła)

„Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie”

W tym tygodniu znajdziemy się z Maryją i Jej Synem na weselu w Kanie Galilejskiej. Na przyjęciu nagle zabraknie wina – zauważy to Maryja i poprosi o pomoc Jezusa. Nam zaś udzieli bardzo ważnej rady: Zróbcie, cokolwiek Wam powie. Nawet jak Jego słowa wydadzą nam się w pierwszej chwili dziwaczne. Zaufajmy, że On chce dla nas dobra.

09

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy byliśmy na jakimś ślubie? Można popatrzeć na rodzinne fotografie ślubne. A byliśmy kiedyś na weselu? Co to jest „wesele”? Skąd ta nazwa?


Czytamy Ewangelię

Słowa Ewangelii według świętego Jana

W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów.
A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: „Nie mają już wina”. Jezus Jej odpowiedział: „Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?”. Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.
Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: „Napełnijcie stągwie wodą”. I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: „Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu”. Oni zaś zanieśli.
A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem – nie wiedział bowiem, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli – przywołał pana młodego i powiedział do niego: „Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory”.
Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.
Następnie On, Jego Matka, bracia i uczniowie Jego udali się do Kafarnaum, gdzie pozostali kilka dni. (J. 2, 1-12)


Rozmowa o Ewangelii

Czy to była Ewangelia według św. Łukasza? W jakiej miejscowości odbywało się wesele? Czy jakiś nasz znajomy został na nie zaproszony? Co się stało w czasie wesela? Kto pierwszy zauważył problem? Maryja. Czy nie jest tak, że często mama widzi różne kłopoty i stara się im zaradzić? Dlaczego brak wina smucił młodą parę? Wino oznacza radość.

Co Pan Jezus powiedział do sług? Ile było stągwi? Po co są stągwie i po co stały w domach w tamtych czasach? Nie było wody w kranie, woda służyła do „żydowskich oczyszczeń” – czyli do umycia rąk, nóg, sprzętów domowych. W stągwiach mogło się pomieścić bardzo dużo wody. Czy słudzy napełnili stągwie do pełna?

Co się stało z wodą? Jezus zmienił wodę w wino, można powiedzieć że „przywrócił radość” młodym małżonkom. To był pierwszy cud Jezusa opisany w Ewangeliach.

Czy my czasem nie czujemy się tak, jakby nam zabrakło radości? Co możemy wtedy zrobić? Może poprosić Matkę Bożą o pomoc?


Zajęcia plastyczne

„Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie”

Szary papier zginamy tak, żeby było 6 kawałków, za jednym zamachem wycinamy 6 stągwi, układamy je i przyklejamy na długich białych papierach, czarnym tuszem malujemy Jezusa i Maryję.

materiały:

kartki białego i szarego papieru, pędzle, tusze, kleje, nożyczki

IMG_0188

IMG_0193

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s