Odnalezienie Jezusa w Świątyni

26 grudnia – Niedziela w oktawie Święta Bożego Narodzenia

„Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni”

W drodze z Galilei do Judei towarzyszyliśmy Maryi z Jezusem pod Jej sercem, gdy biegła do brzemiennej Elżbiety. Potem widzieliśmy tam Maryję i Józefa, gdy szli na spis ludności do Betlejem. I wtedy urodził się Jezus. Teraz znów jesteśmy na tej samej drodze – Święta Rodzina wraca do domu ze święta Paschy w Jerozolimie. Rodzice orientują się, że wśród pielgrzymów nie ma ich dwunastoletniego Syna…

Zanim przeczytamy Ewangelię

Przypominamy sobie, jak wyglądała szopka w kościele. Mówimy o tym, że w Ewangelii jest tylko kilka scen opisujących dzieciństwo Pana Jezusa, między innymi ta, gdy ma On już 12 lat. Zastawiamy się, kto z naszych znajomych ma 12 lat, albo o ile lat Jezus był wtedy starszy od nas.


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Rodzice Jezusa chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, że jest w towarzystwie pątników, uszli dzień drogi i szukali Go wśród krewnych i znajomych. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jerozolimy, szukając Go.
Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami.
Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: „Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie”. Lecz On im odpowiedział: „Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?”.
Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział.
Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te wspomnienia w swym sercu.
Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi. (Łk 2, 41-52)


Rozmowa o Ewangelii

Dokąd poszli Jezus, Maryja i Józef? Dlaczego poszli do Jerozolimy? Bo tam obchodziło się największe święto żydowskie – Paschę. Co się stało w drodze powrotnej? Gdzie Maryja z Józefem szukali Jezusa? Ile czasu go szukali? Gdzie Go w końcu odnaleźli? Co Pan Jezus robił w tym czasie? Co powiedział rodzicom? Dlaczego został w Świątyni? Może chciał być blisko Boga, swojego Taty… Czy wszyscy razem wrócili do domu? Gdzie mieszkali?


Zajęcia plastyczne

„Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni”

Na białej kartce przyklejamy sznurek nadając mu taki kształt, żeby widać było, że teren wokół Jerozolimy jest górzysty. Z jednej strony rysujemy mury miasta i wznoszącej się nad nim świątyni (bez krzyża, to istotne!). Na drodze (narysowanej) widać dwie postaci: Maryję i Józefa idących w stronę miasta. Za nimi w oddali pielgrzymi wracający ze święta idą w przeciwną stronę.

potrzebne materiały:

biały papier , szary sznurek, nożyczki, kredki, klej

06b

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s