Boże Narodzenie

25 grudnia, Uroczystość Narodzenia Pańskiego, Msza w nocy

„Oto radość wielka”

Nareszcie się doczekaliśmy! Boże Narodzenie! Każdy z nas biegnie do Stajenki, przywitać Nowonarodzonego Jezusa. A z nami nasi Aniołowie Stróżowie, którzy śpiewają razem z chórami anielskimi: „Chwała Bogu na wysokościach!”

05

Zanim przeczytamy Ewangelię

W Święto Bożego Narodzenia idziemy do kościoła w środku nocy, tak jak pasterze szli do Pana Jezusa po ciemku i Go powitali. Jak nazywa się Msza odprawiana w nocy w kościele? Czy wybierzemy się na nią? Czy damy radę nie zasnąć tak długo?


Zapalamy świecę i czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według św. Łukasza:


W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta.
Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna.
Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.
W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoim stadem. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu; dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”.
I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami:
„Chwała Bogu na wysokościach,
a na ziemi pokój
ludziom, w których ma upodobanie”. (Łk 2, 1-14)


 

Rozmowa o Ewangelii

Dlaczego Maryja z Józefem powędrowali tak daleko? Skąd dokąd? Pamiętamy podróż Maryi do Elżbiety? Było tak samo – z Galilei do Judei. Do jakiego miasteczka dotarli i dlaczego tam? Z jakiego rodu był Józef? Król Dawid wiele lat wcześniej urodził się właśnie w Betlejem i tam mieszkał, więc stamtąd pochodził cały ród Dawida. Co się stało tej nocy? Dlaczego Maryja położyła Jezusa w żłobie? Dlaczego w Betlejem nie było miejsca w gospodzie? Było dużo gości i przyjezdnych, tłum ze względu na spis ludności.

Kto odwiedził w nocy Jezusa? Skąd pasterze wiedzieli o Jego narodzinach? Jak Aniołowie nazywają to miasteczko? Miastem Dawida. Aniołowie mówią pasterzom, że nareszcie narodził się Mesjasz. Czy pasterze uwierzyli Aniołom?

Czy my wierzymy?


Zajęcia plastyczne

„Oto radość wielka”

Scena Narodzenia. Na dużym, białym kartonie przyklejamy grotę z pogniecionego szarego papieru. Każdy wycina z papieru siebie i swojego Anioła Stróża w drodze do Stajenki. Kolorujemy postacie kredkami, Aniołowi przyklejamy białe piórka. Wszystkie postacie przymocowujemy na kartonie wokół groty. W grocie rysujemy Świętą Rodzinę.

potrzebne materiały:

duży biały karton, szary papier, piórka, kredki, klej, nożyczki

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s