Jan Chrzciciel nawołuje do nawrócenia

 5 grudnia (Druga Niedziela Adwentu)

„Prostujcie ścieżki dla Niego…”

Jan zostaje posłany przez Boga, by przygotował nas na przyjście Chrystusa. Nawołuje, byśmy prostowali ścieżki. Czy to nie jest zadanie dla budowniczych dróg? Rozplątujemy nasze poplątane drogi, żeby szybciej spotkać Pana Jezusa.

10a

Zanim przeczytamy Ewangelię

Przypominamy sobie, jakiego koloru był ornat księdza w kościele w ostatnią niedzielę. Fioletowego! Ten kolor używany jest tylko w Adwencie (przed Bożym Narodzeniem) i w Wielkim Poście (przed Wielkanocą). Oznacza nasze oczekiwanie na Pana Jezusa.


Zapalamy świecę i czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Było to w piętnastym roku rządów Tyberiusza Cezara. Gdy Poncjusz Piłat był namiestnikiem Judei, Herod tetrarchą Galilei, brat jego Filip tetrarchą Iturei i kraju Trachonu, Lizaniasz tetrarchą Abileny; za najwyższych kapłanów Annasza i Kajfasza skierowane zostało słowo Boże do Jana, syna Zachariasza, na pustyni.
Obchodził więc całą okolicę nad Jordanem i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów, jak jest napisane w księdze mów proroka Izajasza:
„Głos wołającego na pustyni:
Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego;
każda dolina niech będzie wypełniona, każda góra i pagórek zrównane, drogi kręte niech staną się prostymi, a wyboiste drogami gładkimi. I wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże”. (Łk.3,1-6) 


Rozmowa o Ewangelii

Dlaczego św. Łukasz tak dokładnie opisuje, kiedy wydarzyła się historia ze św. Janem? Potem też tak drobiazgowo opisze moment narodzenia Pana Jezusa. Dlatego, żeby pokazać, że to wszystko nie jest bajką. Stało się naprawdę – dokładnie tam i wtedy. Gdzie Jan usłyszał słowo Boże? (na pustyni – to ważne, bo o tym mówił prorok Izajasz kilkaset lat wcześniej!)

Co robił Jan Chrzciciel? Kim był? Prorokiem. Prorokiem nazywano osobę, którą Pan Bóg wybrał, żeby mówiła ludziom ważne rzeczy. To, co Bóg chciałby ludziom przekazać. Prorok czasem wiedział, co miało stać się w przyszłości. Przed narodzeniem Jezusa byli prorocy, którzy zapowiadali Jego nadejście. Prorok Jeremiasz 600 lat przed Chrystusem przepowiadał, że nadejdzie Mesjasz i że na pustyni będzie słyszany głos. I to się spełniło!

Co to znaczy, żeby wyprostować ścieżki? Wyrównać pagórki? Drogi kręte uczynić prostymi? Czy to jakieś instrukcje dla tych, co budują autostrady?Mówimy: „coś mi się pokręciło” albo „coś jest zawiłe”, gdy różne sprawy się komplikują i gmatwają, a potrzeba prostoty. Na przykład kiedy jesteśmy z kimś pokłóceni dobrze jest się PO PROSTU przeprosić.


Zajęcia plastyczne

„Prostujcie ścieżki dla Niego..”

Na ciemnych kartkach przyklejamy wstążeczki (mogą być fioletowe – kolor adwentu), bardzo pogmatwane, zapętlone. Na koniec wstążeczki się prostują. Rysujemy ludzika który idzie po prostej wstążce, zagmatwania i supły pozostawiając za sobą.

potrzebne materiały:

ciemny papier , fioletowe wstążki, kleje, kredki

P1050928

Reklama

2 uwagi do wpisu “Jan Chrzciciel nawołuje do nawrócenia

  1. Dzień dobry,
    czy jest możliwość aby kolejne posty pojawiały się z parodniowym wyprzedzeniem? Wcześniej tak bywało, że omówienie Ewangelii z danej niedzieli było widoczne wcześnie, przynajmniej parę dni, jeśli nie tydzień. W ten sposób można się przygotować do niedzielnej Mszy św..
    Wielkie dzięki za Wasza wspaniałą pracę!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s