Chrystus Królem

21 listopada  (XXXIV niedziela zwykła)

Tak, jestem królem”

Jak wygląda król? Po czym możemy poznać króla? Ma koronę na głowie! Czy Pan Jezus wygląda jak król? Czy miał kiedyś złotą koronę na głowie? Wśród pięknych, złotych koron przyklejamy koronę cierniową Jezusa.

korony

Zanim przeczytamy Ewangelię

To ostatnia niedziela roku liturgicznego, czy ktoś wie, jak się nazywa ta niedziela? Niedziela Chrystusa Króla. Kto to jest król? Po czym możemy go poznać? Czy ktoś widział króla? Czy teraz w Polsce jest król?


Zapalamy świecę i czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Jana:

Piłat powiedział do Jezusa: „Czy Ty jesteś Królem żydowskim?”.
Jezus odpowiedział: „Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie?”.
Piłat odparł: „Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił?”.
Odpowiedział Jezus: „Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd”.
Piłat zatem powiedział do Niego: „A więc jesteś Królem?”.
Odpowiedział Jezus: „Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu”.
(J 18,33b-37)


Zagadki i rozmowa

Kto rozmawia z Jezusem? Kim był Piłat? Piłat był namiestnikiem cesarza rzymskiego, to znaczy rządził w jego imieniu krajem, w którym żył Jezus. Dlaczego oni się spotkali? Bo Jezus został przyprowadzony do Piłata przez arcykapłanów, którym nie podobało się to, czego nauczał. Chcieli go zabić.

Jak wygląda Jezus, który stoi przed Piłatem? Czy wygląda jak król? Czy ma koronę na głowie? Ma koronę, ale cierniową. To okropny żart żołnierzy.

Czy Jezus mówi, że jest królem? Tak! Czy Jezus jest królem jakiegoś państwa? Nie, Jego królestwo nie jest z tego świata.

Co to znaczy, że Jezus jest naszym królem? Jezus jest królem naszego serca. Służymy Mu, gdy jesteśmy dobrzy. Przed królami ludzie klękali i upadali na twarze, żeby pokazać jak ich czczą. My klękamy przed Najświętszym Sakramentem, bo tam jest nasz Król. Jego czcimy i kochamy.


Zajęcia plastyczne

Tak, jestem królem”

Na białych kartkach przyklejamy powycinane złote, srebrne, brokatowe korony, które oznaczają królów „tego świata”. Z plasteliny i patyków robimy koronę Jezusa – koronę cierniową i przyklejamy pomiędzy tymi złotymi koronami. Otaczamy ją sercem narysowanym kredkami.

potrzebne materiały:

białe, złote, brokatowe papierykredki, klej, nożyczki, plastelina, drobne patyczki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s