Uboga wdowa oddaje wszystko

7 listopada (XXXII niedziela zwykła)

„Wrzuciła wszystko co miała”

Czy nie jest szaleństwem oddać wszystko? Czy takie zachowanie jest rozsądne? Jeśli ufamy Bogu, że to On o nas dba, możemy oddać wszystko. Rysujemy ubogą wdowę przy skarbonie.

06d

Zanim przeczytamy Ewangelię

Pytamy dzieci, czy zauważyły w kościele puszki do wrzucania pieniędzy. Czy wiedzą, na co zbiera się tam pieniądze?


Zapalamy świecę i czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Jezus usiadł naprzeciw skarbony i przypatrywał się, jak tłum wrzucał drobne pieniądze do skarbony. Wielu bogatych wrzucało wiele. Przyszła też jedna uboga wdowa i wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz.
Wtedy przywołał swoich uczniów i rzekł do nich: „Zaprawdę powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała, całe swe utrzymanie”. (Mk 12,41-44)


Zagadki i rozmowa

Kto napisał tę Ewangelię? Gdzie siedział Pan Jezus? Czemu się przypatrywał? Kto wrzucał pieniądze do skarbony? Co zrobiła wdowa? Kto to jest wdowa? Opowiadamy o tym, że wdowy w tych czasach, w których żył Pan Jezus, były bardzo biedne, bo nie miały możliwości zarobienia pieniędzy. Mimo że wdowa ma tak niewiele, potrafi oddać i to oddać wszystko! Te dwa pieniążki to był grosz. Miała dwie półgroszówki, czyli jedną mogła jeszcze sobie zostawić, a nie zostawiła. Czy to nie jest szaleństwo? Jezus siedząc naprzeciwko skarbony przypatruje się temu. Bóg patrzy na człowieka, który Mu wszystko z ufnością oddaje.

Łatwo jest oddać to, czego nie chcemy. Kanapkę, która nam nie smakuje, zabawkę, której nie lubimy. A czy umiemy oddać komuś coś, czego mamy mało, albo co jest dla nas cenne? Ulubiony batonik, mimo że mamy tylko jeden?


Zajęcia plastyczne

„Wrzuciła wszystko co miała”

Na białych kartkach rysujemy kredkami wdowę. Wdowa ma suknię wyklejoną z ciemnej krepiny (można zrobić łaty). Skarbonę robimy ze zwiniętego kawałka szarego papieru, wdowa wrzuca dwa pieniążki do skarbony (grosiki przyklejone patafixem lub plasteliną)

potrzebne materiały:

białe i szare papiery, kredki, grosze, krepina, plastelina lub patafix, nożyczki, klej

06c

06b

06a

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s