Największe przykazanie

31 października (XXXI niedziela zwykła)

„Będziesz miłował”

Jeśli dla nas najważniejszy będzie Bóg i drugi człowiek, to nic złego nam nie grozi. Zastanawiamy się nad największym z przykazań rysując naszych rozmaitych bliźnich, których mamy kochać, tak jak siebie samych.

54a

Zanim przeczytamy Ewangelię

Co to znaczy „przykazanie”? Co to znaczy, że ktoś komuś coś przykazuje?

Mama przykazała dzieciom, aby nie kręciły pokrętłami przy kuchni po to, żeby nie stała im się krzywda. Jeżeli otworzą gaz, mogą się zatruć albo spowodować pożar. Mama daje dzieciom „przykazanie” dla ich dobra, żeby je ochronić.

Pan Bóg też dał wszystkim ludziom przykazania, żeby ich chronić przed złem. Żeby na świecie nie było krzywdy, kłamstwa i zabijania. Pan Bóg stworzył ludzi i wie, co dla nich jest dobre.


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Jeden z uczonych w Piśmie zbliżył się do Jezusa i zapytał Go: „Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?”

Jezus odpowiedział: „Pierwsze jest: «Słuchaj, Izraelu, Pan, Bóg nasz, Pan jest jedyny. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą». Drugie jest to: «Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego». Nie ma innego przykazania większego od tych”.

Rzekł Mu uczony w Piśmie: „Bardzo dobrze, Nauczycielu, słusznieś powiedział, bo Jeden jest i nie ma innego prócz Niego. Miłować Go całym sercem, całym umysłem i całą mocą i miłować bliźniego jak siebie samego daleko więcej znaczy niż wszystkie całopalenia i ofiary”.

Jezus widząc, że rozumnie odpowiedział, rzekł do niego: „Niedaleko jesteś od królestwa Bożego”. I już nikt więcej nie odważył się Go pytać. Mk 12, 28b-34


Rozmowa o Ewangelii

Kto tym razem przychodzi do Jezusa i o co Go pyta? Uczony i pyta o najważniejsze przykazanie.

Żydzi oprócz dekalogu, czyli dziesięciu przykazań od Pana Boga, mieli bardzo dużo innych praw i nakazów. Tak dużo, że można było się w tym pogubić (nawet mieli powiedziane, ile kroków mogą zrobić w święto i w jaki sposób mają myć ręce). I pewnie niejeden z nich zadawał sobie pytanie, które z przykazań jest najważniejsze? Co Pan Jezus odpowiada?

Jak mamy kochać Pana Boga? Z całego serca! A jak mamy kochać bliźniego? Tak jak kochamy siebie. Czy dbamy o siebie? Czy lubimy mieć ciepło i miło, zajadać pyszne jedzenie, chodzić do kina, sprawiać sobie przyjemność, dostawać prezenty? Czy lubimy, żeby nas słuchano, chętnie się z nami bawiono, szanowano nasze rzeczy? Tego samego mamy pragnąć dla naszych bliźnich.

Kto to jest bliźni? Czy to jest bliźniak? Bliźni – ktoś, kto jest blisko. Kto zna jakiegoś bliźniego? Czy brat to bliźni? Czy bezdomny to bliźni? A ksiądz?


Zajęcia plastyczne

„Będziesz miłował”

Rozdajemy flamastry, każdy rysuje swojego bliźniego, z kolorowych szmatek robi mu ubrania, a włosy z włóczek. Bliźnim jest każdy – stary, młody, bogaty, biedny, zdrowy albo chory. Staramy się, by powstała gromada różnorodnych bliźnich.

materiały:

kartki, flamastry, materiały, włóczki

54b

Jedna uwaga do wpisu “Największe przykazanie

  1. Wasza rysowana, klejona, wycinana propozycja świętości ,to twórcza droga do nieba .
    Dziękuję za pomoc w pracy z dziećmi i w przybliżaniu im Ewangelii.
    Błogosławieństw w Waszej posłudze.
    Ewa Sutkowska. Żona i mama czwórki wspaniałych dzieci.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s