Miejsce w niebie

 17 października (XXIX niedziela zwykła)

„Kto by między wami chciał się stać wielki, niech będzie sługą waszym.”

Jakub i Jan proszą Jezusa o najlepsze miejsca w Jego Królestwie. Chcą być bardzo ważnymi osobami. Jezus tłumaczy jak zostać prawdziwym VIPem. Rysujemy VIPów w akcji.

03a03b

Zanim przeczytamy Ewangelię

Tym razem mamy dla dzieci niespodziankę – żelki! Prosimy je, żeby ustawiły się w kolejce (wszyscy przepychają się, żeby być na pierwszym miejscu). Częstujemy cukierkami od końca kolejki.


Zapalamy świecę i czytamy Ewangelię

Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Jakub i Jan, synowie Zebedeusza, zbliżyli się do Jezusa i rzekli: „Nauczycielu, chcemy, żebyś nam uczynił to, o co Cię poprosimy”.
On ich zapytał: „Co chcecie, żebym wam uczynił?” Rzekli Mu: „Użycz nam, żebyśmy w Twojej chwale siedzieli jeden po prawej, drugi po lewej Twej stronie”.
Jezus im odparł: „Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić, albo przyjąć chrzest, którym Ja mam być ochrzczony?”
Odpowiedzieli Mu: „Możemy”.
Lecz Jezus rzekł do nich: „Kielich, który Ja mam pić, pić będziecie; i chrzest, który Ja mam przyjąć, wy również przyjmiecie. Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej lub lewej, ale dostanie się ono tym, dla których zostało przygotowane”.
Gdy dziesięciu to usłyszało, poczęli oburzać się na Jakuba i Jana. A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł do nich:
„Wiecie, że ci, którzy uchodzą za władców narodów, uciskają je, a ich wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał się stać wielki, niech będzie sługą waszym. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich. Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie na okup za wielu”. Mk. (10, 35-45)


Zagadki i rozmowa

Kto napisał tę Ewangelię?

Kilku uczniów podeszło do Jezusa z pytaniem. Ilu ich było? Kto pamięta jak mieli na imię? O co uczniowie prosili Jezusa? Jakub i Jan wyobrażali sobie Królestwo Jezusa w zwyczajny sposób – myśleli, że jest podobne do tego, co znali – król mieszka we wspaniałym pałacu, siedzi na złotym tronie. Jak się jest blisko króla, to wszyscy cię podziwiają, kłaniają ci się – jesteś kimś okropnie ważnym. VIPem. VIP to bardzo ważna osoba, która zawsze zajmuje pierwsze miejsca i której wszyscy usługują. Prezydent, król, prezes…

A co Jezus im odpowiedział? Czy obiecał im jakieś dobre miejsce w Swoim Królestwie?

Jezus mówi: „nie wiecie o co prosicie”. Bo Jego królestwo jest zupełnie inne.

Czy z nami nie jest też tak, że zawsze chcemy mieć jak najlepsze miejsce? Żeby być blisko kogoś ważnego? Np. tego, kto rozdaje cukierki… albo stać w parze z najfajniejszą koleżanką? Nikt nie lubi być ostatni.

Pan Jezus mówi, że kto chce być pierwszy, niech będzie ostatni – kto chce być pierwszy w Niebie niech służy innym na ziemi.

Kto jest najważniejszy dla Pana Boga? Ten, kto potrafi być sługą innych.


Zajęcia plastyczne

„Kto by między wami chciał się stać wielki, niech będzie sługą waszym.”

robimy plakietkę dla VIPa – z niebieskiego papieru wycinamy chmurkę i piszemy na niej VIP. Na białych kartkach kredkami rysujemy kogoś, kto innym służy. Naklejamy mu plakietkę VIP.

potrzebne materiały:

papiery biały i niebieski, kleje, nożyczki, kredki

P1050702

P1050707

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s