Smutny bogacz

10 października (XXVIII niedziela zwykła)

„Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne…”

Dzisiaj pewien człowiek zadaje Panu Jezusowi bardzo ważne pytanie: co zrobić, żeby osiągnąć życie wieczne. Rada jest prosta, ale niełatwo ją zastosować. Trudno pozbyć się naszych „garbów” pełnych rozmaitego bogactwa. Wyklejamy wielbłąda przyglądającego się uchu igielnemu. Jakie to szczęście, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych…

02a

Zanim przeczytamy Ewangelię

Pokazujemy dzieciom małą igiełkę i tłumaczymy, jak ustawić ją pod światło, żeby zobaczyć ucho igielne. Podajemy ją sobie z rąk do rąk. Mówimy, że to jest „pomoc” do lepszego zrozumienia dzisiejszego fragmentu Ewangelii.


Zapalamy świecę i czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Gdy Jezus wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, pytał Go: „Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?”
Jezus mu rzekł: „Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. Znasz przykazania: «Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę»”.
On Mu rzekł: „Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości”.
Wtedy Jezus spojrzał z miłością na niego i rzekł mu: „Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną”. Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.
Wówczas Jezus spojrzał wokoło i rzekł do swoich uczniów: „Jak trudno jest bogatym wejść do królestwa Bożego”. Uczniowie zdumieli się na Jego słowa, lecz Jezus powtórnie rzekł im: „Dzieci, jakże trudno wejść do królestwa Bożego tym, którzy w dostatkach pokładają ufność. Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do królestwa Bożego”.
A oni tym bardziej się dziwili i mówili między sobą: „Któż więc może się zbawić?”
Jezus spojrzał na nich i rzekł: „U ludzi to niemożliwe, ale nie u Boga; bo u Boga wszystko jest możliwe”.
(Mk 10, 17-27)


Zagadki i rozmowa

Kto przyszedł do Jezusa? O co się Go pytał? Czy Jezus coś mu poradził? Żeby oddał to co ma i poszedł za Nim. A ten człowiek, czy ucieszył się z tej rady? Czy zaufał Panu Jezusowi, że to jest dobry pomysł? Nie. I co zrobił? Odszedł smutny. Dlaczego? Bo miał za dużo rzeczy, których nie chciał oddać.

Co Jezus mówi o bogactwie? Jezus nie mówi, że źle jest być bogatym, ale że źle jest pokładać ufność w tym, co się ma. Co to znaczy ufać swojemu bogactwu? To liczyć tylko na siebie i na to, że sobie ze wszystkim poradzę sam, własnymi siłami zabezpieczę się na wszystkie możliwości.

Czy my jesteśmy bogaci? Co my mamy, czym nie chcemy się podzielić? Czy nie mówimy czasem „to moje, zostaw to” i nie dajemy tego nikomu dotknąć? Nasze bogactwo to może być np. nadmiar zabawek, do których jesteśmy tak przywiązani, że nikomu ich za nic nie oddamy. Czy łatwo byłoby nam wyruszyć w drogę gdybyśmy wszystko, co mamy załadowali do wielkiego plecaka i założyli go sobie na ramiona? Mielibyśmy ciężki garb na plecach jak wielbłąd!

Jakie porównanie daje Jezus, żebyśmy lepiej wyobrazili sobie, jak jest trudno wejść do Nieba tym, którzy ufają swojemu bogactwu? Czy wielbłąd zmieści się w uchu igielnym, które oglądaliśmy przed chwilą?


Zajęcia plastyczne

„Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do królestwa Bożego”

Igłę taśmą klejącą przymocowujemy do kartki, obok ze sznurka układamy i przyklejamy kształt dużego wielbłąda. Można mu dorysować lub przykleić zdziwione oczy.

potrzebne materiały: 

igła, sznurek najlepiej szorstki, taśma klejąca, klej, papier, kredki,

P1050638

P1050645

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s