Pan Jezus i dzieci

3 października (XXVII niedziela zwykła)

„Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie”

Uczniowie Jezusa odganiają dzieci, żeby nie przeszkadzały. Muszą być zdziwieni, gdy Pan Jezus mówi, żeby to oni nie przeszkadzali dzieciom!  Z papieru wycinamy postać Jezusa przytulającego dziecko.

01


Zanim przeczytamy Ewangelię

Do jakich ludzi dzieci lubią przychodzić? Do kogo miło jest się przytulić? Czy chcielibyśmy się przytulić do kogoś, kogo się boimy?


Zapalamy świecę i czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Faryzeusze przystąpili do Jezusa i chcąc Go wystawić na próbę, pytali Go, czy wolno mężowi oddalić żonę. Odpowiadając zapytał ich: Co wam nakazał Mojżesz? Oni rzekli: Mojżesz pozwolił napisać list rozwodowy i oddalić. Wówczas Jezus rzekł do nich: Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych napisał wam to przykazanie. Lecz na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela! W domu uczniowie raz jeszcze pytali Go o to. Powiedział im: Kto oddala żonę swoją, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo względem niej. I jeśli żona opuści swego męża, a wyjdzie za innego, popełnia cudzołóstwo.
Przynosili Mu również dzieci, żeby ich dotknął; lecz uczniowie szorstko zabraniali im tego. A Jezus, widząc to, oburzył się i rzekł do nich: Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego. I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je. (Mk 10, 2-16)


Zagadki i rozmowa

O co ludzie pytają Jezusa? Co On im odpowiada? Jak Bóg na początku zaplanował małżeństwo? Czy można się rozwodzić? Czy jedno ciało może zostać podzielone? Czy można zostawić swojego męża lub żonę i znaleźć sobie innego? Czy ludzie tak czasem robią? Czy to jest dobrze? Musimy prosić Pana Boga o to, żeby małżeństwa zawsze były razem.

Kto musi się pojawić, żeby żona i mąż stali się mamą i tatą? Dziecko! Kto przynosił Panu Jezusowi dzieci i po co? Kto nas przyprowadza do Pana Jezusa? Kto się z nami modli, kto zabiera nas w niedzielę do kościoła?

Czy uczniowie zapraszali dzieci, by mogły przytulić się do Pana Jezusa? Nie! Byli dla nich szorstcy, to znaczy niemili. Dlaczego? Czy małe dzieci są zawsze cichutkie i siedzą w jednym miejscu? Czy mogą przeszkadzać dorosłym? Uczniowie nie chcieli, żeby dzieci przeszkadzały Panu Jezusowi.

A co na to powiedział Pan Jezus? Żeby to oni nie przeszkadzali dzieciom!!! I żeby pozwolili dzieciom przychodzić do Niego, żeby mógł je przytulić.


Zajęcia plastyczne

„Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie”

Z dużej białej kartki wycinamy Pana Jezusa z rozłożonymi rękami. Sklejamy je razem tak, by obejmowały małą postać dziecka, którą formujemy z kolorowego papieru i drucików.

Potrzebne materiały: 

papiery białe i kolorowe, kleje, nożyczki, kredki, druciki

01c

01d

P1050632

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s