Zgorszenie

26 września  (XXVI niedziela zwykła)

„Kto by się stał powodem grzechu dla tych małych…”

Dzisiaj Jezus przestrzega nas przed gorszeniem innych ludzi. Co znaczy to słowo – gorszyć? To sprawiać, że inni ludzie stają się przez nas gorsi. Nasze postępowanie odbija się na innych, tak jak plamy z jednej postaci odbijają się na drugiej.

26 rok B

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy my czasem kogoś naśladujemy, czy inni ludzie nas naśladują? W czym to można zauważyć? W ubraniu, w zachowaniu, w mówieniu…

Stajemy w kręgu i wybieramy jedną osobę, która wykonuje jakieś ruchy, robi miny, a reszta osób je powtarza. Zauważamy, że często naśladujemy innych. W dobrym, ale niestety też w złym.


Zapalamy świecę i czytamy Ewangelię (my pomijamy fragment napisany na szaro)

– Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Jan powiedział do Jezusa: „Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto nie chodzi z nami, jak w Twoje imię wyrzucał złe duchy, i zabranialiśmy mu, bo nie chodził z nami”.
Lecz Jezus odrzekł: „Nie zabraniajcie mu, bo nikt, kto czyni cuda w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie. Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami.
Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody.
Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu byłoby lepiej uwiązać kamień młyński u szyi i wrzucić go w morze.
Jeśli twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony. I jeśli twoja noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie chromym wejść do życia, niż z dwiema nogami być wrzuconym do piekła. Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie umiera i ogień nie gaśnie”. (Mk 9,38-43.45.47-48)


Zagadki i rozmowa

Dzisiejsza Ewangelia jest dosyć przerażająca, co w niej było strasznego? Dlaczego Jezus mówi, żeby sobie odciąć rękę albo nogę?

Czy rzeczywiście o to chodzi? Czy Pan Jezus chciałby, abyśmy sobie odcinali nogę? Nie!!! Pan Jezus mówi tak, żeby nami wstrząsnąć i pokazać, jak bardzo ważne jest, żeby nikt się nie zgorszył patrząc na nas. Co to znaczy zgorszyć kogoś? To sprawić, że ktoś przez nasze złe zachowanie, nasz zły przykład, stanie się gorszym. Na przykład jeżeli będziemy kłamać, to inni też mogą zacząć kłamać, bo pomyślą, że to normalne. I staną się gorsi.

Zastanówmy się, jak to jest z młodszym rodzeństwem? Bardzo często stara się ono naśladować starsze – jeśli ci duzi przeklinają, to maluch zrobi tak samo. Jeśli są niemili dla innych, nie odrabiają lekcji, to młodsi chcą tak samo. Starsi są wzorem dla młodszych. Musimy starać się tak zachowywać, żeby inni dzięki nam stawali się lepsi.

Ponieważ żyjemy wśród ludzi, to, co my robimy ma wpływ na innych. To, co mówimy, jak postępujemy odbija się potem w życiu innych osób.


Zajęcia plastyczne

„Kto by się stał powodem grzechu dla tych małych…”

Kartkę składamy na pół i rozprostowujemy. Na każdej połowie przyklejamy wyciętą sylwetkę człowieka – w miarę symetrycznie względem osi złożenia. Następnie brudzimy jedną z sylwetek farbą i składamy kartkę. Po rozłożeniu okazuje się, że plamy z jednej sylwetki odbiły się na drugiej. Obie są teraz poplamione.

Potrzebne materiały:

białe lub kolorowe kartki, farba, nożyczki, klej, ołówek

P1050612

P1050615

P1050617

P1050618

26 rok B

2 uwagi do wpisu “Zgorszenie

  1. Bardzo się cieszę, że trafiłam na tę stronę. Zamierzam wspólnie z dziećmi inspirować się tym bogactwem i myślę, że nie tylko dzieci na tym skorzystają ;-).

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s