Uczniowie się sprzeczają

19 września  (25 niedziela zwykła)

„Kto z nich jest największy”

Uczniowie Jezusa kłócą się o pierwsze miejsce. Każdy chciałby je zająć. Tymczasem Jezus, jak zwykle, odwraca wszystko do góry nogami. Kto tak naprawdę jest większy?

ksiazka 03a

Zanim przeczytamy Ewangelię

Zastanawiamy się, czy ostatnio się z kimś pokłóciliśmy? Dlaczego? O co? Czy ktoś z nas pamięta, co było czytane tydzień temu? Jeśli będziemy słuchać uważnie, usłyszymy, że pewne słowa się powtórzą.


Zapalamy świecę i czytamy Ewangelię
– Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Jezus i Jego uczniowie podróżowali przez Galileę, On jednak nie chciał, żeby kto wiedział o tym. Pouczał bowiem swoich uczniów i mówił im: „Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. Ci Go zabiją, lecz zabity po trzech dniach zmartwychwstanie”. Oni jednak nie rozumieli tych słów, a bali się Go pytać.

Tak przyszli do Kafarnaum. Gdy był w domu, zapytał ich: „O czym to rozmawialiście w drodze?” Lecz oni milczeli, w drodze bowiem posprzeczali się między sobą o to, kto z nich jest największy.

On usiadł, przywołał Dwunastu i rzekł do nich: „Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich”. Potem wziął dziecko, postawił je przed nimi i objąwszy je ramionami, rzekł do nich: „Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, nie przyjmuje Mnie, lecz Tego, który Mnie posłał.” (Mk 9,30-37)


Rozmowa o Ewangelii

Kto napisał tę Ewangelię? Przez jaką krainę wędruje Jezus? Pokazujemy dzieciom na mapie, gdzie jest Galilea. Czy ktoś zauważył, które słowa Pana Jezusa są podobne do tych sprzed tygodnia? Dlaczego tyle razy Jezus powtarza, że będzie zabity i zmartwychwstanie? A co uczniowie robią w tym czasie? Kłócą się. Może dlatego, że się kłócili zamiast słuchać, potem nie mogli sobie przypomnieć, że Pan Jezus mówił o Zmartwychwstaniu?

Czy ktoś pamięta, o co się kłócili uczniowie? O to, kto z nich jest największy, to znaczy najważniejszy, najlepszy. Jaką dziwną radę daje Pan Jezus uczniom?

Czy my lubimy być ostatni? Na przykład przy wchodzeniu do pociągu, przy częstowaniu się ciastem? Czy nie obawiamy się, że jak się nie pospieszymy, to dla nas zabraknie dobrego miejsca albo większego kawałka i będziemy mieli gorzej niż inni? Tymczasem Pan Jezus mówi, że mamy się nie pchać i nie chcieć dla siebie wszystkiego, co najlepsze. Tak naprawdę w oczach Jezusa najważniejsi i najwięksi są ci, którzy nam wydają się ostatni.

Pan Jezus mówi, że kto chce być pierwszym ma być sługą wszystkich. Czy lubimy służyć? W jaki sposób możemy służyć?


Zajęcia plastyczne

„Kto z nich jest największy”

Szkicujemy małą postać z szarego papieru z rękami gotowymi do konkretnego zajęcia, które dzieci muszą wymyślić (podaje talerz, kubek, książkę, czesze, wiąże sznurowadła itd.) i drugą, która nic nie robi – leży lub siedzi. Wycinamy je i naklejamy na kartkę dorysowując kredkami konieczne rekwizyty. Jeden służy drugiemu, więc który z nich jest „większy”?

Potrzebne materiały:

szary i biały papier, nożyczki, klej, kredki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s