Wyznanie Piotra

12 września  (XXIV Niedziela Zwykła)

„Ty jesteś Mesjaszem”

Jezus zapowiada Swoją śmierć a uczniowie się dziwią, bo nie tak sobie wyobrażali Mesjasza. Nasze myśli są często zupełnie inne niż Pana Boga… Mesjasz będzie dźwigał krzyż, umrze i zmartwychwstanie! To nie do pomyślenia! Rysujemy dzisiaj Krzyż ze Zmartwychwstałym Barankiem.

Zanim przeczytamy Ewangelię

Rozmawiamy o tym, za kogo ludzie nas uważają. Rodzeństwo za siostry i braci, rodzice za córki i synów, dziadkowie za wnuków. A czy ktoś uważa nas za przyjaciół? Kolegów?


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Jezus udał się ze swoimi uczniami do wiosek pod Cezareą Filipową. W drodze pytał uczniów: „Za kogo uważają Mnie ludzie?” Oni Mu odpowiedzieli: „Za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za jednego z proroków”. On ich zapytał: „A wy za kogo Mnie uważacie?”

Odpowiedział Mu Piotr: „Ty jesteś Mesjaszem”. Wtedy surowo im przykazał, żeby nikomu o Nim nie mówili.

I zaczął ich pouczać, że Syn Człowieczy musi wiele cierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że będzie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie. A mówił zupełnie otwarcie te słowa.

Wtedy Piotr wziął Go na bok i zaczął Go upominać. Lecz On obrócił się i patrząc na swych uczniów, zgromił Piotra słowami: „Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie”.

Potem przywołał do siebie tłum razem ze swoimi uczniami i rzekł im: „Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, ten je zachowa”. (Mk 8,27-35)


Rozmowa o Ewangelii

Jak nazywała się miejscowość, do której tym razem udał się Jezus? O co pyta Pan Jezus? Za kogo uważają Go ludzie. Czy któryś z uczniów zna odpowiedź na to pytanie? Piotr. Kto to jest Mesjasz?

Mesjasz to Zbawiciel, ktoś, kto ratuje ludzi. Żydzi czekali na Mesjasza od wielu tysięcy lat, był zapowiadany w pismach proroków. Wyobrażali Go sobie jako potężnego króla, który wyzwoli naród żydowski od Rzymian i zbuduje im tu, na ziemi, piękne królestwo.

Pan Jezus tłumaczy, że Mesjasz będzie cierpiał. Czy uczniowie to zrozumieli? Czy w ogóle usłyszeli, że Jezus mówi o zmartwychwstaniu? Dlaczego Jezus tak ostro odpowiedział Piotrowi?

Co to znaczy myśleć „po ludzku”? Żebyśmy byli zdrowi, nic nam nie groziło, było dobrze, wygodnie i miło. Tak myślał Piotr, który nie chciał, żeby  Jezusowi stało się coś złego. Dlatego upominał Go, żeby nie mówił o Swojej śmierci. A jak można myśleć „po Bożemu”?  W ten sposób, że zaufamy Bogu:   uwierzyć, że nawet w trudnych momentach On jest z nami i wie najlepiej, co jest dobre.


Zajęcia plastyczne

„Ty jesteś Mesjaszem”

Rozdajemy dzieciom kartki xero, kalki (lub kalki maszynowe) i ołówki. Przerysowujemy krucyfiks, następnie kalki z rysunkami naklejamy na białe papiery.

materiały:

białe kartki, odpowiednia ilość odbitek xero pięknego krucyfiksu, kalki i ołówki

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s