Uzdrowienie głuchoniemego

5 września (XXIII Niedziela Zwykła)

„Otwórz się”

Bywa, że nie słyszymy, co się do nas mówi. Mimo że mamy zdrowe uszy. Albo nie mówimy tego, co powinniśmy powiedzieć, mimo że mówić możemy. Pan Jezus uzdrawia głuchoniemego. Rysujemy człowieka, który słyszy i mówi.

46

Zanim przeczytamy Ewangelię

Kto to jest głuchoniemy? Zatykamy uszy i próbujemy usłyszeć, jak ktoś coś do nas mówi. Kładziemy sobie rękę na ustach i próbujemy mówić. Zastanawiamy się, jak to jest nie móc nic usłyszeć, ani nic powiedzieć. W jaki sposób można się wtedy porozumiewać? Jest to bardzo trudne.


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Marka:
Jezus opuścił okolice Tyru i przez Sydon przyszedł nad Jezioro Galilejskie, przemierzając posiadłości Dekapolu.

Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok osobno od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka, a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: „Effatha”, to znaczy: „Otwórz się”. Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić.

Jezus przykazał im, żeby nikomu nie mówili. Lecz im bardziej przykazywał, tym gorliwiej to rozgłaszali.

I pełni zdumienia mówili: „Dobrze uczynił wszystko. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę”. (Mk 7,31-37)


Rozmowa o Ewangelii

Gdzie działa się historia opowiedziana przez św. Marka? Nad jeziorem Galilejskim. Kogo przyprowadzono do Jezusa?

Co Jezus czyni głuchoniememu? W jaki sposób go uzdrawia? Co mówi? „Otwórz się” można powiedzieć, gdy coś jest zamknięte. Czyli uszy tego człowieka były „zamknięte”.

A czy my też czasem nie jesteśmy „zamknięci”? Czy słyszymy, co do nas mówią inni? Przez moment zastanawiamy się, czy nie było ostatnio takiej sytuacji, w której mimo zdrowych uszu nie usłyszeliśmy kogoś, jak na przykład prosił nas o pomoc. A czy jak ktoś ma słuchawki w uszach, to może usłyszeć to, co się wokół niego dzieje?

Dlaczego Pan Jezus zabrał głuchoniemego na bok, osobno, z dala od tłumu? Czy nie jest tak, że tłum jest głośny? Może Pan Jezus nie chciał, aby głuchoniemy po odzyskaniu słuchu przestraszył się nadmiaru dźwięków i hałasu? A może z jakiegoś innego powodu?

O co Pan Jezus prosił wszystkich, którzy widzieli cud? Czy go posłuchali? Nie…


Zajęcia plastyczne

„Otwórz się”

Na białych kartkach naklejamy portret uzdrowionego głuchoniemego wycięty z kolorowego papieru, z wyraźnymi uszami i otwartymi ustami. Po jednej stronie rysujemy kredkami, co może usłyszeć (dzwon, ptak, człowiek, baran, błyskawica, myszka… – dzieci same wymyślają), po drugiej, w przygotowanych dymkach wpisujemy (młodsze dzieci z pomocą osoby prowadzącej lub rodzica), co może powiedzieć (dziękuję, kocham Cię, jestem głodny, przepraszam etc…)

materiały:

kartki białe i w kolorze cielistym, wycięte z kolorowych kartek komiksowe „dymki”, kredki pastele olejne, nożyczki, kleje

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s