Wskrzeszenie córki Jaira

27 czerwca (XIII Niedziela Zwykła)

“Talitha kum”

Jezus wskrzesza z martwych córeczkę Pana Jaira. To niesamowite! Rysujemy tę scenę czarnym tuszem na białej kartce.

36

Zanim przeczytamy Ewangelię

Przypominamy sobie chwile, kiedy bardzo się czymś martwiliśmy. Czy zdarzało nam się wtedy modlić? Prosić o pomoc Jezusa? Czy wierzymy, że On może zrobić wszystko?


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Marka:
Gdy Jezus przeprawił się z powrotem łodzią na drugi brzeg, zebrał się wielki tłum wokół Niego, a On był jeszcze nad jeziorem. Wtedy przyszedł jeden z przełożonych synagogi, imieniem Jair. Gdy Go ujrzał, upadł Mu do nóg i prosił usilnie: „Moja córeczka dogorywa, przyjdź i połóż na nią ręce, aby ocalała i żyła”. Poszedł więc z nim, a wielki tłum szedł za Nim.

Przyszli ludzie do przełożonego synagogi i donieśli: „Twoja córka umarła, czemu jeszcze trudzisz Nauczyciela?” Lecz Jezus słysząc, co mówiono, rzekł przełożonemu synagogi: „Nie bój się, tylko wierz”. I nie pozwolił nikomu iść z sobą z wyjątkiem Piotra, Jakuba i Jana, brata Jakubowego.

Tak przyszli do domu przełożonego synagogi. Wobec zamieszania, płaczu i głośnego zawodzenia wszedł i rzekł do nich: „Czemu robicie zgiełk i płaczecie? Dziecko nie umarło, tylko śpi”. I wyśmiewali Go. Lecz On odsunął wszystkich, wziął z sobą tylko ojca, matkę dziecka oraz tych, którzy z Nim byli, i wszedł tam, gdzie dziecko leżało. Ująwszy dziewczynkę za rękę, rzekł do niej: „Talitha kum”, to znaczy: „Dziewczynko, mówię ci, wstań”. Dziewczynka natychmiast wstała i chodziła, miała bowiem dwanaście lat. I osłupieli wprost ze zdumienia. Przykazał im też z naciskiem, żeby nikt o tym nie wiedział, i polecił, aby jej dano jeść. (Mk 5,21-24.35b-43)


Rozmowa o Ewangelii
Co zrobił pan Jair, przełożony synagogi? Upadł na kolana przed Jezusem. Dlaczego? Bo jego córeczka była śmiertelnie chora. Ojciec wierzył, że Jezus może ją uzdrowić. Czy Jezus i Jair sami poszli do domu Jaira? Nie, w towarzystwie wielkiego tłumu. Jaka wiadomość dotarła do nich w drodze? Co na to powiedział Jezus do Jaira? “Nie bój się, tylko wierz”.

Kiedy doszli na miejsce słychać już było płacz i zawodzenie. Dlaczego ludzie płakali? Co zrobił Jezus? Czy ludzie Mu uwierzyli? Nie, śmiali się z Niego. Kogo zabrał Jezus ze sobą do pokoju dziewczynki? Co do niej powiedział? Czy dotknął jej?

Co się stało? Dziecko wróciło do życia.

Podczas gdy wszyscy inni wątpili w moc Jezusa, ojciec dziewczynki nie tracił wiary, że On pomoże jego dziecku. Pamiętajmy o słowach Jezusa „Nie bój się, tylko wierz”, gdy wydaje nam się, że wszystko stracone i gorzej być nie może. Kiedy jest nam smutno i źle, poczujmy Jego dotyk i usłyszmy Jego słowa: “Mówię ci, wstań”.


Zajęcia plastyczne

“Talitha kum”
Na białej kartce tuszem malujemy scenę: Jezus bierze za rękę dziewczynkę, obok stoi pan Jair.

materiały:

białe kartki, czarny tusz, pędzle

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s