Uciszenie burzy na jeziorze

20 czerwca (XII Niedziela Zwykła)

“Milcz, ucisz się”

Malujemy burzę na jeziorze, przerażonych uczniów i spokojnego Jezusa. Kiedy grozi nam w życiu jakaś burza wołajmy o ratunek do naszego Pana!

34

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy teraz, gdy zrobiło się ciepło, nie mielibyśmy ochoty popływać trochę łodzią albo kajakiem po jeziorze? Czy ktoś kiedyś płynął łódką? A czy ktoś widział kiedyś burzę na jeziorze albo na morzu? Sztorm? Latem często się to zdarza. Co może się stać z łodzią, kiedy są duże fale i wicher? Czy bezpiecznie jest w czasie sztormu pływać łodzią?


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Marka:
Gdy zapadł wieczór owego dnia, Jezus rzekł do swoich uczniów: „Przeprawmy się na drugą stronę”. Zostawili więc tłum, a Jego zabrali, tak jak był w łodzi. Także inne łodzie płynęły z Nim.
 Naraz zerwał się gwałtowny wicher. Fale biły w łódź, tak że łódź się już napełniała. On zaś spał w tyle łodzi na wezgłowiu. Zbudzili Go i powiedzieli do Niego: „Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?” On wstał, rozkazał wichrowi i rzekł do jeziora: „Milcz, ucisz się”. Wicher się uspokoił i nastała głęboka cisza.
Wtedy rzekł do nich: „Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże wam brak wiary?” Oni zlękli się bardzo i mówili jeden do drugiego: „Kim właściwie On jest, że nawet wicher i jezioro są Mu posłuszne?”  (Mk 4,35-41)


Rozmowa o Ewangelii

Jaka była pora dnia, gdy Jezus z uczniami wypłynął na jezioro? Co się nagle stało? Czy woda była spokojna? Co groziło łodzi? A co w tym czasie robił Jezus? Co powiedzieli uczniowie Jezusowi, gdy Go obudzili? Czy On wstał? Co zrobił? Czy żywioły posłuchały Go? Tak, burza ucichła. “Nastała głęboka cisza”.

Jakie to zrobiło wrażenie na uczniach?  Jak myślicie, dlaczego się przerazili?

Czy Jezus może uciszać burze teraz? Czy zdarza nam się, że jakieś wydarzenia są takie straszne jak burza, w której zagrożone jest nasze życie? Wypadki, choroby, ale też chwile, w których wszyscy są przeciw nam, zdaje nam się, że nikt nas nie lubi. „Budźmy” wtedy Pana Jezusa i prośmy Go o ratunek. On potrafi uspokoić największe nawałnice.


Zajęcia plastyczne

“Milcz, ucisz się”

Malujemy farbami na białych kartkach scenę uciszenia burzy: „chlapiemy pędzlami”, żeby było dużo deszczu.

materiały:

białe kartki, farby

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s