Z małego ziarna wielkie drzewo

13 czerwca (XI Niedziela Zwykła)

“…wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki powietrzne gnieżdżą się w jego cieniu”

Na gałązkach przyczepimy listki i ptaki ulepione z plasteliny. Takie drzewo wyrasta z maleńkiego nasionka. Jak nasza wiara. To tajemnica Królestwa Bożego.
33

Zanim przeczytamy Ewangelię

Oglądamy ziarenko gorczycy: kładziemy je na białej kartce. Najlepiej jeśli byłoby to ziarenko z Ziemi Świętej – tam gorczyca ma rzeczywiście mikroskopijne ziarna! Jeśli nie mamy, może to być ziarenko zwykłej gorczycy lub maku.


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Marka:
Jezus powiedział do tłumów:
„Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy nasienie kiełkuje i rośnie, on sam nie wie jak. Ziemia sama z siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarno w kłosie. A gdy stan zboża na to pozwala, zaraz zapuszcza sierp, bo pora już na żniwo”.
 Mówił jeszcze: „Z czym porównamy królestwo Boże lub w jakiej przypowieści je przedstawimy? Jest ono jak ziarnko gorczycy; gdy się je wsiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. Lecz wsiane, wyrasta i staje się większe od innych jarzyn; wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki powietrzne gnieżdżą się w jego cieniu”.
 W wielu takich przypowieściach głosił im naukę, o ile mogli ją zrozumieć. A bez przypowieści nie przemawiał do nich. Osobno zaś objaśniał wszystko swoim uczniom. (Mk 4,26-34)


Rozmowa o Ewangelii

Pan Jezus mówi, że Królestwo Boże jest jak ziarenko gorczycy. Patrzymy na nasze małe ziarenko i zastanawiamy się, jak to możliwe? Jakie jest to ziarenko? Czy Królestwo Boże jest takie małe? A przecież kościoły są takie ogromne! Gdzie jest to Królestwo? Czy takie małe ziarenko łatwo może się zgubić? Co w nim jest takiego, że może z niego urosnąć duża roślina? Jakaś tajemnica w nim drzemie.
Co musimy zrobić, żeby roślinka zaczęła rosnąć? Trzeba wrzucić nasionko do ziemi, z nasiona wyrośnie kiełek, potem łodyżka. Nasionko umiera, ale dzięki temu jest potem plon! Wyrasta duża roślina, która daje nowe owoce z nasionami. Dzisiaj Jezus mówi, że ta roślina daje również schronienie ptakom.

Jezus porównał Siebie do ziarna – bo  jak małe ziarno umarł, a z Jego śmierci i zmartwychwstania wyrosło duże drzewo – Kościół, w którym my wszyscy się chronimy, jak ptaszki.
Możemy też pomyśleć, że Królestwo Boże jest także w naszych sercach – to dobre myśli, pomysły i czyny, które podpowiada nam Duch Święty. Z małych dobrych czynów może urosnąć dużo dobra!


Zajęcia plastyczne

“…wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki powietrzne gnieżdżą się w jego cieniu”

Na obciętych gałązkach drzewa lub krzewu przyklejamy listki z zielonego papieru i ptaszki zrobione z kolorowej plasteliny

materiały:

gałązki drzewa lub krzewu, plastelina, zielony papier, klej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s