Jezus budzi niepokój

6 czerwca (X Niedziela Zwykła)

“Odszedł od zmysłów”

Narysujemy dziś, jak faryzeusze i rodzina Pana Jezusa próbują odciągnąć Go od nauczania. Ale nic z tego, On zostaje ze słuchającymi Go.

32


Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy lubimy, jak ktoś za dobrze coś robi?  Na przykład w szkole albo przedszkolu – zawsze podnosi rękę do góry, zawsze jest przygotowany do lekcji, często wie więcej niż trzeba. Albo co myślimy o siostrze, która bez przypominania pilnie wypełnia wszystkie swoje domowe obowiązki? Czy takie osoby nie niepokoją nas trochę? Nie myślimy o nich źle? Że może zwariowały?

Czy nie wolelibyśmy, żeby wszyscy byli tacy jak my? Trochę leniwi, trochę nieporządni? Zbyt doskonali działają nam na nerwy, prawda?

Dzisiaj usłyszymy, że o Panu Jezusie też nie zawsze dobrze mówiono. Właśnie dlatego, że robił za dużo dobrego.


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Marka:
Jezus przyszedł z uczniami swoimi do domu, a tłum znów się zbierał, tak że nawet posilić się nie mogli. Gdy to posłyszeli Jego bliscy, wybrali się, żeby Go powstrzymać. Mówiono bowiem : „Odszedł od zmysłów”.
 Natomiast uczeni w Piśmie, którzy przyszli z Jerozolimy, mówili: „Ma Belzebuba i przez władcę złych duchów wyrzuca złe duchy”.
Wtedy przywołał ich do siebie i mówił im w przypowieściach: «Jak może szatan wyrzucać szatana? Jeśli jakieś królestwo wewnętrznie jest skłócone, takie królestwo nie może się ostać. I jeśli dom wewnętrznie jest skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać. Jeśli więc szatan powstał przeciw sobie i wewnętrznie jest skłócony, to nie może się ostać, lecz koniec z nim. Nie, nikt nie może wejść do domu mocarza i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże i wtedy dom jego ograbi.
 Zaprawdę powiadam wam: wszystkie grzechy bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego». Mówili bowiem: „Ma ducha nieczystego”.
 Tymczasem nadeszła Jego Matka i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. Właśnie tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: „Oto Twoja Matka i bracia na dworze pytają się o Ciebie”.
 Odpowiedział im: „Któż jest moją matką i którzy są braćmi?” I spoglądając na siedzących wokoło Niego rzekł: „Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką”. (Mk 3,20-35)


Rozmowa o Ewangelii
Kto zaniepokoił się o Jezusa? Jego krewni. Dlaczego? Bo tak był pochłonięty nauczaniem, że nie miał nawet czasu nic zjeść. Obawiano się, że zwariował.

Kto jeszcze przyszedł zaniepokojony? Faryzeusze. Czy im też chodziło o dobro Pana Jezusa? Nie, ich niepokoiły rzeczy, których nauczał, bo wywracał ich świat do góry nogami. O co oskarżali faryzeusze Jezusa? Że mocą złego ducha wyrzuca złe duchy. Co Jezus im na to odpowiedział? Że szatan nie może wyrzucić szatana.

Czy zauważyliście, że zarówno kochająca Go rodzina, jak i niekochający Go uczeni w piśmie chcą odciągnąć Jezusa od tego tłumu? Wydaje im się, że jest coś złego w tym, że tak dużo czasu spędza nauczając.

Czy ktoś usłyszał, jakiego grzechu nie da się odpuścić? Przeciw Duchowi Świętemu. Tak grzeszy ten, kto w dobru dopatruje się zła. Tak grzeszyli ci, którzy mówili, że Jezus „ma ducha nieczystego”, kiedy On uzdrawiał i czynił dobro wśród ludzi.

Kto przyszedł po Jezusa? Matka i bracia (czyli krewni). Czy Jezus wyszedł do nich? Nie, powiedział, że Jego bliskimi są ci, którzy słuchają i wypełniają wolę Bożą.


Zajęcia plastyczne

“Odszedł od zmysłów”

Rysujemy ołówkiem i flamastrami scenę, jak Pan Jezus naucza ludzi – z jednej strony rodzina, z drugiej faryzeusze próbują Go powstrzymać.

materiały:

białe papiery, ołówki, flamastry

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s