Zesłanie Ducha Świętego

23 maja (Uroczystość Zesłania Ducha Świętego) 

Weźmijcie Ducha Świętego

Pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu na apostołów zstąpi Duch Święty. Dowiemy się tego z księgi Dziejów Apostolskich. Ewangelia natomiast przypomina nam sam dzień Zmartwychwstania, kiedy Jezus daje uczniom Swego Ducha za pomocą tchnienia. Na papierze ściernym rysujemy płomyki Ducha Świętego nad apostołami.

30a

Zanim przeczytamy Ewangelię

Duch Święty zstąpił na Apostołów i Maryję w postaci płomyków ognia.

Czy przyglądaliśmy się kiedyś płomieniowi świecy? Albo płomieniom w ognisku? Nie można ich złapać ani dotknąć, ale można patrzeć i czuć ciepło i światło.


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Jana:
Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami. Przyszedł Jezus, stanął pośrodku, i rzekł do nich: ”Pokój wam!”. A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. 
A Jezus znowu rzekł do nich: ”Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: ”Weźmijcie Ducha Świętego. Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”. (J 20,19–23)


Rozmowa o Ewangelii

Jaką scenę opisuje św. Jan Ewangelista? Gdzie siedzieli uczniowie w dniu Zmartwychwstania? Zamknięci w wieczerniku. Kogo się bali i dlaczego? Kto pojawia się między nimi?

Jezus mówi o odpuszczaniu grzechów. Kto może odpuścić grzechy? Sam Bóg! Pamiętamy paralityka, którego przyjaciele wpuścili przez dach? Faryzeusze byli bardzo zdziwieni tym, że Jezus mu przebaczył grzechy. Mówili, że przecież tylko Bóg może to czynić! Tymczasem dzisiaj Jezus daje możliwość odpuszczania grzechów Apostołom. Jak to jest? Czy to Bóg czy Apostołowie odpuszczają grzechy? Bóg, który wysyła Ducha Świętego Apostołom (a dzisiaj księżom) odpuszcza przez nich grzechy.

Duch Święty przynosi wiele innych prezentów Apostołom od Boga – mówimy, że są to dary Ducha Świętego. Na przykład dar mądrości – zrozumienie tego, co się wydarzyło z ich Przyjacielem Jezusem. Dar męstwa, odwagi – uczniowie nie boją się już i wychodzą z wieczernika na zewnątrz, dar mówienia różnymi językami – przekazują ludziom z innych krajów dobrą nowinę. Bóg daje niezwykłe prezenty swoim uczniom. Również teraz nam!


Zajęcia plastyczne

“Weźmijcie Ducha Świętego”
Na papierze ściernym rysujemy pastelami Maryję i Apostołów. Płomyki Ducha Świętego robimy z czerwonych papierów pofalowanych w maglownicy, przyklejamy je nad głowami uczniów.

materiały:

arkusze papieru ściernego, kredki, płomyki z czerwonego papieru pofalowane w maglownicy, nożyczki, klej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s