Krzew winny

2 maja (V Niedziela Wielkanocna)

“Trwajcie we Mnie”

Dziś wylepimy z plasteliny winny krzew. Przyjrzymy się, jak gałązki muszą wyrastać z pnia, żeby mogły mieć siłę rodzić owoce. Tak samo my musimy czerpać siłę do przynoszenia dobrych owoców z pnia, którym jest Bóg.

27

Zanim przeczytamy Ewangelię

Przynosimy gałązkę winnego krzewu. Kto lubi winogrona? Kto widział zasadzone krzewy winogron? Czy winogrona długo dojrzewają? Dzisiaj Jezus sam siebie porównuje do winnego krzewu, a tym, który Go uprawia jest Jego Ojciec, Bóg.


Czytamy Ewangelię– Słowa Ewangelii według świętego Jana:Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie, o ile nie trwa w winnym krzewie, tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie.

Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poprosicie, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami”. (J 15,1-8)


Rozmowa o Ewangelii

Kto uprawia winnicę? Kto jest krzewem winnym? Krzew składa się z pnia i gałązek z owocami – latorośli. Kto jest latoroślą? Czasami rodzice o swoich dzieciach mówią „latorośle”… Czy latorośle są przyczepione do pnia? Czy gałązki mogą rosnąć same, nie przyczepione do krzewu?

W jaki sposób Ojciec uprawia krzew? Co robi z dobrymi gałązkami, a co z tymi, które nie mają owoców? Co to znaczy dla nas, jeżeli my jesteśmy tymi gałązkami? To, że mamy przynosić owoce. A siłę do przynoszenia owoców czerpiemy z Jezusa – tak jak gałązki czerpią soki dla swoich owoców z pnia krzewu.

Jakie dobre owoce możemy przynosić? (możemy kogoś pocieszyć, pomóc komuś, dać coś innym, uśmiechnąć się do smutnego…)


Zajęcia plastyczne

“Trwajcie we Mnie”

Z brązowego papieru robimy pień winnego krzewu, przyklejamy go na biały karton. Z zielonej plasteliny robimy gałązki i liście, z fioletowej wylepiamy owoce.

materiały:

biały, brązowy papier, plastelina zielona i fioletowa, klej i nożyczki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s