Pasterz i owce

25 kwietnia (IV Niedziela Wielkanocna)

“Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje”

Wyobraźmy sobie stado owiec. Jak ufnie idzie ono za pasterzem. Ten Pasterz to Pan Jezus, a owce to my. Każdego z nas zna. Robimy wspólną pracę – z poszczególnych owieczek powstanie stadko kroczące za Dobrym Pasterzem.

26

Zanim przeczytamy Ewangelię

Rozmawiamy o owcach. Czy ktoś kiedyś widział owce pasące się w górach? Są one płochliwymi, zwierzętami – łatwo się płoszą i uciekają. Bardzo potrzebują pasterza, który poprowadzi je na pastwiska, do wodopoju i strzeże przed zagrożeniami – burzą, wilkiem.


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Jana:Jezus powiedział:
 „Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, do którego owce nie należą, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza. Najemnik ucieka dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach.
 Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia i jeden pasterz.
 Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je potem znów odzyskać. Nikt mi go nie zabiera, lecz Ja od siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca”. (J 10,11-18)


Rozmowa o Ewangelii

Ile liter jest w imieniu autora dzisiejszej Ewangelii?

Co o sobie mówi Jezus? Jak siebie nazywa? Co to znaczy, że dobry pasterz daje życie za swoje owce? W ich obronie zgodzi się nawet umrzeć! To niesamowite, prawda? Ale czy Panu Jezusowi chodzi o owce, czy o kogoś innego? O ludzi! O nas.

Czy Pan Jezus oddał swoje życie za nas?
Czy Pan Jezus nas zna? Tak, zna każdego z nas i każdą – po imieniu! A czy my znamy Pana Jezusa? Jak poznajemy Jego głos? Czytając Ewangelię, modląc się, słuchając mądrych, dobrych ludzi.

Pan Jezus mówi o swoich owcach i owcach nie ze swojej owczarni. O kogo może chodzić? Jego owczarnia to lud Izraela, a ta inna owczarnia to wszyscy inni – poganie. Czyli też my. Mamy jednego pasterza, który się o nas troszczy. To Jezus!


Zajęcia plastyczne

“Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje”

Wspólna praca. Wycinamy z białego papieru owce – każdy jedną – i piszemy na nich swoje imiona. Robimy wełnę na owcach z kuleczek ze zgniecionych chusteczek. Rysujemy i wycinamy postać Jezusa Dobrego Pasterza. Na ścianie umieszczamy wszystkie owieczki za prowadzącym je Pasterzem.

materiały:

biały papier, kredki, nożyczki, chusteczki, patafix

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s