Zmartwychwstanie

4 kwietnia (Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, msza w nocy)

“Kamień był już odsunięty”

To, co się stało w Wielką Noc jest tak niesamowite, że może napawać nas lękiem. Tak, jak niewiasty, które przyszły do grobu i nie znalazły tam ciała Jezusa. On naprawdę zmartwychwstał! Wyklejamy scenę przy pustym grobie.

23


Zanim przeczytamy Ewangelię

Przypominamy sobie, co stało się w Wielki Piątek. O ciemności, która ogarnęła ziemię i wielkim smutku. Umarł niewinny człowiek. Umarł Syn Boży.


Czytamy Ewangelię– Słowa Ewangelii według świętego Marka:Po upływie szabatu Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa. Wczesnym rankiem, w pierwszy dzień tygodnia przyszły do grobu, gdy słońce wzeszło. A mówiły między sobą: «Kto nam odsunie kamień od wejścia do grobu?» Gdy jednak spojrzały, zauważyły, że kamień był już odsunięty, a był bardzo duży. Weszły więc do grobu i ujrzały młodzieńca, siedzącego po prawej stronie, ubranego w białą szatę; i bardzo się przestraszyły. Lecz on rzekł do nich: «Nie bójcie się! Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli. Lecz idźcie, powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi: „Idzie przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, jak wam powiedział”». One wyszły i uciekły od grobu; ogarnęło je bowiem zdumienie i przestrach. Nikomu też nic nie oznajmiły, bo się bały. (Mk 16,1-8)


Rozmowa o Ewangelii

Dlaczego dwie Marie i Salome poszły do grobu dopiero po szabacie? Bo w szabat – czyli w sobotę – religijni Żydzi nie mogli zajmować się żadnymi pracami. Co chciały zrobić z ciałem Jezusa? Namaścić wonnościami.

Czym się martwiły po drodze? Jak poradzą sobie z ciężkim kamieniem zamykającym grób. Co zastały na miejscu? Czy ciało Jezusa było w grobie? A kto tam był? Czy kobiety ucieszyły się? Co im powiedział dziwny młodzieniec? Czy jego słowa uspokoiły je? Nie… Co zrobiły niewiasty? Czy przekazały Piotrowi i uczniom niezwykłą wiadomość? Nie! Dlaczego?


Zajęcia plastyczne

“Kamień był już odsunięty”

Robimy tło – kolaż z kolorowych gazet, naklejonych na szary papier. Następnie wycinamy z kolorowych papierów niewiasty, anioła i kamień. Ozdabiamy kwiatkami, chmurki możemy zrobić z chusteczek.

materiały:

szary papier, kolorowe gazety, kolorowe papiery, nożyczki, kleje, chusteczki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s