Jezus wyszydzony

28 marca (Niedziela Męki Pańskiej)

“Witaj Królu Żydowski!”

W kościołach usłyszymy dwa fragmenty Ewangelii. Najpierw rozlegnie się radosne Hosanna – na ulicach Jerozolimy Jezusa witać będą jak króla. Ale za chwilę wysłuchamy strasznej historii Jego męki – szacunek zmieni się w szyderstwo. Królowi założona zostanie cierniowa korona. Zrobimy odbitkę graficzną Chrystusa cierpiącego.

22z

Zanim przeczytamy Ewangelię

Jak wygląda król? Jak należy się zachowywać wobec króla? Z szacunkiem – kłaniać się, nie odwracać do niego tyłem.


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Marka:Żołnierze zaprowadzili Go na wewnętrzny dziedziniec, czyli pretorium i zwołali całą kohortę. Ubrali Go w purpurę i uplótłszy wieniec z ciernia włożyli Mu na głowę. I zaczęli Go pozdrawiać: «Witaj, Królu Żydowski!». Przy tym bili Go trzciną po głowie, pluli na Niego i przyklękając oddawali Mu hołd. A gdy Go wyszydzili, zdjęli z Niego purpurę i włożyli na Niego własne Jego szaty. (Mk 15,16-20)


Rozmowa o Ewangelii

Jezus został schwytany i teraz jest w rękach rzymskich żołnierzy. Jest tam cała kohorta, czyli oddział sześciuset żołnierzy. Czy okazują Mu oni szacunek? Nie, kpią sobie z Niego. Okrutnie się Nim zabawiają. W jaki sposób? Przebierają Go za króla. Z czego robią Mu koronę? Czy ze złota i drogich kamieni? Nie, z cierniowych gałązek. Kolce cierni były długie i ostre, Jezus bardzo cierpiał mając taką koronę na głowie.

Czy my zawsze z szacunkiem odnosimy się do Pana Jezusa? Czy klękamy przed Najświętszym Sakramentem? Czy w czasie Mszy nie odwracamy się do Niego tyłem?

A czy zdarzyło nam się z kogoś wyśmiewać?


Zajęcia plastyczne

“Witaj Królu Żydowski!”

Techniką monotypii rysujemy portret Chrystusa. Tekturę pokrywamy czarną farbą pędzlem lub wałkiem. Przykrywamy białą kartką i zaostrzonym ołówkiem rysujemy portret Jezusa w koronie z cierni. Odklejamy kartkę od tektury. Przyklejamy szatę z purpurowego filcu lub innego materiału.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s